Patriotyczna nutka biegowa

W ogólnie przyjętym założeniu  bieganie nam wszystkim kojarzy się tylko z miłym spędzeniem czasu, hektolitrami przelanego potu i nieustannym boju z samym sobą, ale generalnie bez głębszego, o pewnym znaczeniu historyczno -społecznym. Ale z racji ogromnej mody na bieganie to zaczyna się zmieniać i ogrowie prześcigają się w wymyślaniu biegów pod różnego rodzaju sztandarami od narodowych począwszy na różnej wersji pomocowo-charytatywnych skończywszy. Nie muszę chyba dodawać, że my jako bardzo patriotyczny z reguły naród, przez wieki dotykany różnymi zbrodniczymi eksperymentami przez sąsiadów głównie z zachodu i wschodu, ale także czasem północy ( wojny szwedzkie) i okazjonalnie południa ( chociaż najazd Brzetysława, dawno, bo dawno, ale jednak). To wszystko powoduje, że biegi z patriotyczną nutką cieszą się w naszym kraju takim wielkim zainteresowaniem i panuje na nie wielki szał zapisowy.

Co prawda w naszym regionie trochę złej roboty wykonał organizator Biegu Niepodległości z 11 listopada, gdzie był szał zapisowy, podniosły nastrój a pod względem organizacyjnym wyszła tak moja często wzywana różnych kolorów dupa. Był to klasyczny bieg dla kasy organizatora, gdzie my biegacze zostaliśmy w najbardziej klasyczny sposób potraktowanie, jako mięso pakietowe. No, ale na szczęście za kolejnymi biegami z patriotyczną nutką stoi już ktoś inny. Tak na marginesie organizatorzy mogli by się uczyć od Roberta dłużej znanego jak się robi biegi patriotyczne. W zeszłym roku na Parkrun zrobił taką biegową perełkę, ze standard, który wytworzył wydaje się być nie do osiągniecia przez innych. Tyle, że on kasy nie tylko za to brał, to jeszcze dołożył z własnej kieszeni, a takich biegających altruistów, którzy chcą nam zrobić dobrze można zliczyć na palcach jednej ręki.

 Tak jak pisałem po zupełnie drugiej stronie barykady jest Bieg Niepodległości z 11 listopada, który był idealnym przykładam, jak nie powinno się biegu zorganizować. Gdyby nie to, że wiadomo że stała za organizacją osoba, która w organizacji biegów już lata siedzi i zęby zjadła, to można by napisać, że organizował go nowicjusz lub całkowity dyletant. Ale co kasy zgarnął, to jego. No ale co roboty innym popsuł, to już zupełnie inna bajka. Przed nami w najbliższych trzech miesiącach mamy w Poznaniu jeszcze dwa biegowe wydarzenia z patriotyczną nutką. Pierwsze to Bieg Powstania Wielkopolskiego, który odbędzie się 27 grudnia. Co ciekawe, mimo że limit startujących jest na poziomie „tylko” tysiąca tuptających, to jeszcze parę miejsc jest wolnych i można się zapisywać. Dla tych, którzy mają traumę po Biegu Niepodległości napiszę tylko, ze zupełnie inny Org stoi za tym biegiem. I to taki, który gwarantuje pewien godny poziom organizacyjny. Do Roberta dłużej znanego zapewne znanego się zapewne nie zbliży, gdyż on powiesił poprzeczkę tak wysoko, że nie widzę szans, by jakiś Org mógł do niej doskoczyć, ale z pewnością nie będzie takiej plamy, kleksa, czy kupy jak 11 listopada. Tak, jak patrzyłem na liście mamy jeszcze 12 wolnych miejsc, więc jak ktoś czuję patriotyczną wenę to zapraszam. Chociaż jak widziałem info zapisy są już nieaktywne, więc chyba udało się pozamiatać.

Parę zdań wcześniej napisałem, że w najbliższym czasie będziemy mieli w Poznaniu jeszcze dwa takie biegi. Drugim będzie Bieg Wilczym Tropem, czyli ku pamięci żołnierzy wyklętych, który odbędzie się 26 lutego. Ja wiem, że dla wielu jest to temat drażliwy i dwuznaczny. Szczególnie to dotyczy tych, którzy mocno wyrośli na komunistycznej propagandzie, lub których przodkowie działali na rzecz umacniania nowej władzy na moskiewskich bagnetach przyniesionej. Niektórzy z nich z nich mieli oczywiście szczere intencje i wierzyli, że tak będzie dobrze, ale za ich plecami wujaszek Joe swojego wąsa podkręcał. Ja akurat stoję po drugiej stronie, gdyż mam w rodzinie wyklętego, więc wiadomo muszę w tym biegu pobiec.

No a potem w roku 2017 będzie jeszcze niejedna szansa na kolejne tuptania z patriotyczną nutką.


4
Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
basic prepping supplies
Gość

Hey, you used to write magnificent, but the last several posts have been kinda boring?K I miss your tremendous writings. Past few posts are just a bit out of track! come on!

玻尿酸
Gość

Venus Legacy™是第一個,也是唯一一個得到美國食品藥品監督管理局批准,利用4D™技術結合多極射頻(RF)、磁力脈衝、變量脈衝VariPulse™技術(VP)和實時熱力反饋的設備,這使Venus Legacy™能夠提供一個既安全又無痛的療程,並取得理想效果。Venus Legacy™的療程為所有類型的肌膚提供一個100安全和無痛的美容過程,並針對面部、頸部及身體各處,提供以下即時和持久的效果 非手術塑型 減少橙皮紋 減少皺紋 減少皮下脂肪 收緊肌膚

zvodretiluret
Gość

great post, very informative. I wonder why the other specialists of this sector do not notice this. You should continue your writing. I am sure, you’ve a great readers’ base already!

~Robert
Gość
~Robert

Nie zapominajmy że bieg parkrun organizuje grupka zapaleńców i na pewno nie ja sam to wszystko ogarnąłem. Nie sposób wszystkich wymienić ale chociażby bez Grześka, Agnieszki, Damiana, marka i jeszcze kilku innych osób by się to nie udało