Biegi inne niż wszystkie

Wczoraj otrzymałem na maila zaproszenie na dwa wyjątkowe, gdyż o zupełnie innym niż większość ładunku emocjonalnym biegi. Tak, nie obawiam się użyć tak górnolotnego określenia, gdyż biegi, które zaliczamy do rodziny patriotycznych. Tak się złożyło, że historia, los, położenie geograficzne i taki, a nie inny charakter narodowy spowodowały, że z lubością byliśmy ze wszech stron, ze szczególnym uwzględnieniem dwóch napadani, gwałceni, kastrowani i próbowani sprowadzenia do roli całkowicie podległych i uległych wykonawców woli swoich panów i władców o zaborczym charakterze. No, ale ten niezłomny upór i charakter powodowały, że nawet leżąc na ziemi obaleni i krwawiący już myśleliśmy, jak ugryźć swoich ciemiężycieli. No i po pokoleniach przelanej krwi i cierpień udało się nam wreszcie wyrwać na niepodległość, gdzie możemy mówić i myśleć co chcemy i co pragniemy. A że przy okazji dajemy prawo do rządzenia nami, takim, którzy tylko zerkają, jak swoją władzę wykorzystać dla się siebie, a nie dla nas, to zupełnie inny temat, na inny wpis.

W dniu 5 marca w Środzie Wielkopolskiej odbędzie się II Średzki Bieg Pamięci Żołnierzy Niezłomnych.

https://www.facebook.com/events/238709206560172/

Bieg bez wpisowego, ale to akurat nie jest bardzo ważne, Nie raz już pisałem dlaczego dla mnie Żołnierze Niezłomni, czy jak inny mówią Wyklęci mają specjalne znaczenie. Mając w rodzinie wyklętego, ja po prostu musze w tym biegu pobiec. Dlatego pobiegnę w Poznaniu 28 lutego, jak i w środzie 5 marca. Oznacza to, że przełomie lutego i marca będę miał dwie dziesiątki dla tych, którzy nie złożyli broni, nawet, kiedy walka wydała się być beznadziejna. No, ale to po naszemu narodowemu. My się nie poddajemy, nawet gdy w trumnę nas położą i kajdanami do niej przybiją.

Kolejny, bardzo ciekawy mail otrzymałem od Przedstawiciela Organizatora, który organizuje Bieg Biało Czerwonej, dla uczczenia naszej flagi. Bieg odbędzie się w tak ważnym dla naszej historii dniu 3 maja.

http://www.biegbialoczerwonej.pl/medal-biegu-bialo-czerwonej/

Trasa biegu jest wytyczona ulicami naszego miasta. Może nie ścisłe centrum, raczej rejony Zawad, Bałtyckiej Cytadeli, ale fajnie będzie pobiec niezbyt często tuptanymi rejonami. Pakiet standardowy z możliwością dokupienia koszulki. Wartość też rozsądna, bo 40 PN za dyszkę to zupełnie przyzwoita kwota. Do tego idea, która jest bezcenna. Bo dla naszej flagi, którą nasi przodkowie krwią oblewali, my chociaż pobiec możemy.

Na koniec nasuwa mi się pewna refleksja. Jak już pisałem są biegi o randze czy znaczeniu innym niż wszystkie inne, w których każdy, kto czuje jakąś formę patriotyzmu powinien pobiec. I co ciekawe większość Organizatorów mimo, że wie ile dla nas te biegi znaczą, to także podbiegają patriotycznie. Oznacza to rozsądną cenę i nasz patriotyczny ogień. No, ale był wyjątek potwierdzający regułę czyli Organizatukasior, który wykorzystał nas patriotyzm, by kabzę sobie napchać. Dla mnie to zasługuje na potępienie. No, ale nasza pasja wszystko wybaczy i zawsze dajemy kolejną szansę.

Tak na szybko odpowiadając na komentarz Krzyśka pod wpisem. Półmaraton w Poznaniu za 90 PLN zjechałem z prostej przyczyny: cena w porównaniu za tą, którą biegłem 2 lata temu wzrosła, a wielkość oferty nie uległa poprawie. Na zasadzie, że ceny biegną w górę, co nie wiąże się wcale ze wzrostem oferty. A dziesiątka za 40 PLN to obecnie już niestety klasyka i praktycznie średnia cena biegów na tym dystansie. Oczywiście wyjątki potwierdzające regułę, ale to inna bajka. Nie znaczy, to że generalny wzrost cen biegów mi odpowiada, o czym nie raz już pisałem. Ale w przypadku tego konkretnego biegu skrobiemy o idei. To, że za ideę musimy więcej czy mniej płacić to inna bajka, ale jak ukazałem pierwszą propozycję biegową, tak naprawdę wcale nie koniecznie.


8
Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
緊緻鬆弛肌膚
Gość

疤痕、痂皮、色素的分別等一些相關議題、似是而非或有爭議的事項的披露與討論。

美白去印
Gość

含藥化妝品配方能去角質、去除導致痘痘的多餘油脂。

熊貓針
Gość

介紹肌膚保養系列中的唇部護理産品。

自動回覆
Gość

原生廣告

~Krzysiek
Gość
~Krzysiek

Półmaraton w Poznaniu za 90 pln zjechałeś na blogu niemiłosiernie, ale Bieg Biało Czerwonej 3 maja za 40 pln jest ok. Trochę to dziwne.
1. Półmaraton to jednak trasa ponad 2 razy dłuższa.
2. Trasa połówki biegnie przez centrum a 3 V lecicie po Zawadach
3. Na trasie Biało Czerwonej może dostaniesz kubek wody. Na połówce dobrze zaopatrzone punkty żywieniowe.
4. W pakiecie połówki worek i piwo którego na 10 km nie będzie.

~Robert_II
Gość
~Robert_II

… i koszulkę

~Marek
Gość
~Marek

Mamy nową parkrunnerkę! Księżniczka Marta pozdrawia! Dumny tata cesarz chciał ją nawet od razu zarejestrować ale system nie pozwala na rejestrację osób młodszych niż 5 lat.

~Robert_II
Gość
~Robert_II

Gratulacje 🙂