Jak planować starty zorganizowane?

Kiedy już dopadnie nas biegowa pasja, to głównie biegamy dla siebie. A w zasadzie tylko dla siebie, bo co nas obchodzą inni, biegający, skaczący, czy robiący jakiekolwiek inne rzeczy. No i biegamy sobie samotnie, trenujemy i tak jest super. To ten samotny nasz trening stanowi jakby główną podstawę naszej pasji. Dzięki niemu wiemy, że żyjemy, a to życie ma jakiś sens. Jednak podstawa to jedno, ale głównego ognia, czy raczej kwintesencję naszej pasji stanowią biegi zorganizowane. To właśnie możliwość stanięcia w grupie, poczucia jej mocy, możliwości zmierzenia się ze swoimi słabościami i czasem w biegu zorganizowanym nadaje prawdziwego sensu naszemu codziennemu tuptania.

No, ale tutaj nasuwa się pytanie: ile biegów zorganizowanych w roku powinno się odbyć. Ile wypada, ile jest wskazane. Tak generalnie można napisać tyle ile mamy czasu i na ile budżet nam pozwala. Jednak tak poważniej, to jest to uzależnione od dystansu, z którym w biegu zorganizowanym pragniemy się zmierzyć. No i co najważniejsze jakie są nasze osobiste możliwości i predyspozycje w tym zakresie. Są osoby, które potrafią maraton raz na tydzień pokonać, a są i takie i tych jest zapewne większość, dla których raz w roku w zupełności wystarczy. No, ale maratony to jest inna bajka, bo to królewski dystans i w ogóle i w szczególe, a do tego z rozsądkiem.

 Przy tych podstawowych odległościach, takich jak 5 czy 10 kilometrów jedynymi ograniczeniami może być wolny czas, no i oczywiście takie czy inne możliwości budżetowe. Wydaje się, że kwota 40-60 PLN, bo w takim już zdarzają się dyszki nie rzuca na kolana, ale jak ktoś raz w tygodniu z dojazdem i noclegiem, to już pewne skubnięcie kieszeni odczuć można. Natomiast pod względem możliwości tuptających przeciętnego Kowalskiego i pani Kowalskiej, to nie jest to granica, której nie można przekroczyć. W przypadku półmaratonów myślę, że przy przeciętnym biegającym to poziom 5 do 8 w czasie jednego sezonu. Ja siebie oceniam jako takiego bardzo przeciętnego biegacza, a moja największa liczba pokonanych w czasie jednego roku połówek, to była 6. Po tym roku rezerwa jeszcze spora była i nie czułem, żebym do granic moich możliwości dobiegł. Zupełnie inaczej sytuacja wygląda w przypadku maratonów. Tutaj to już zupełnie inna liga i nie można tego w żaden sposób porównywać z połówkami, dziesiątkami o piątkach nie wspomniawszy. Napiszę krótko: piątkę, dziesiątkę przebiegnie każdy bez zbytniego stresu. Półmaraton, jak trochę popracujemy także. Natomiast maraton, to zawsze jest loteria. Tak na zasadzie może się udać, ale wcale nie musi.

Dlatego piątki, dziesiątki można planować, ale można też podbiegać pod fantazje, bo akurat poczuliśmy wenę biegową i potrzebę.  Do połówki trochę dłużej się trzeba przygotować, ale w skali paru miesięcy można raz, dwa pięknie się przygotować. No, ale maraton to nie tylko trzeba się przygotować fizycznie, ale także mentalnie, umysłowo i każdą cząstką ciała. Tu już trzeba i planować i się przygotować, bo to w końcu Królewski Dystans i tu sama fantazja nie wystarczy.


1
Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
鈴鐺線拉提
Gość

JUVEDERM由透明質酸Hyaluronic Acid(一種天然多醣體)製造而成,並具有幼滑及高凝聚力的配方。透明質酸(HA)是皮膚組織的主要成份之一,能自然存在於人體肌膚內 JUVEDERM所用的透明質酸非由動物身體提取,可鎖住水份保濕皮膚,從而增加皮膚密度並改善質感 Juvederm 玻尿酸 加強優化面部輪廓,可被身體完全吸引,能自然地修飾面部輪廓 功效可長達24個月以上 JUVEDERM的特點: 效果立即可見 非永久性 非手術性 安全有效 效果自然 JUVEDERM獲歐盟(CE)及美國及藥物管理局(FDA)認證 首先及唯一獲得FDA認證在首次療程後能維持長達一年2-4功效 新世代專員Hylacross科技為產品帶來獨特的物理特質,包括凝聚力、支撐力及柔順度 這是一套由全球著名醫學美容醫生Dr. Maurício de Maio,以JUVÉDERM®系列透明質酸產品為基礎而研發的面部優化療程,藉著簡單程序便達致面部優化效果,不需進行手術,減低風險。