Trening rytmowy, interwałowy oraz tempowy

Tak, jak już kilka razy nadmieniłem we wpisach ostatnio zmieniłem mój sposób treningu wchodząc czy raczej wbiegając znowu na ścieżkę gonienia czasu. Już nie biegam sobie na zasadzie dla biegania, tylko urozmaicam mój trening trzema mocnymi jednostkami. Wygląda to następująco: w poniedziałek po moim tradycyjnym luzackim tuptaniu robię dziesięć mocnych „depnięć” tak na odcinku około 100 metrów, po których wracam do punktu startu i znowu. I tak jak napisałem 10 razy. Potem we wtorek robię coś w stylu treningu interwałowego. Wygląda to tak, że najpierw sobie robię około 4 spokojnie, a potem coś w stylu rytmów, ale wplecionych w ciąg treningowy. Czyli  tradycyjnie w myśl zasady szybciej – wolniej. Różnica między trenigniem poniedziałkowym polega na tym, że tutaj nie mam około 100 metrów po których zwalniam, ale na zasadzie minuta szybko, minuta wolno, czyli moja wersja intrwałów.

I tak dziesięć minut szybkich i dziesięć minut wolnych. Potem w środę dla uspokojenia biegowych zmysłów robię sobie spokojniejszy trening, ala tuptacz, a w czwartek idę na bieżnię i tam klasyczne tempowo, czyli ustalam tempo pokonywania każdego okrążenia na takim samym poziomie czasowym. Na razie mam za sobą jak mnie pamięć nie myli dwa i pół tygodnia. Czy i co mi to daje na razie nie wiem, gdyż nie miałem możliwości weryfikacji na parkrun. Mam jednak nadzieję, że wcześniej czy później ona nastąpi. Jak na razie się fajnie bawię treningiem. 

W tym miejscu muszę napisać, że taki trening daje naprawdę dużo frajdy. Raz, że coś się dzieje, zmieniamy nasz codzienny, często już jednostajny, a nawet nużący rytm i wprowadzamy coś nowego, czy po prostu możemy się bawić i cieszyć. Po drugie budzi się w nas powoli chęć zmierzenia się w czasem w zakresie naszych może i ograniczonych ale jakiś tam możliwości. A taka chęć zmierzenia zawsze wyzwala nowe, ekstra emocje. A co najważniejsze, coś się dzieje, coś się zmienia, carpe diem, wszystko płynie, a nie stoi w miejscu. I znowu idziemy, a w zasadzie biegniemy do przodu.


2
Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
跨平台數碼營銷
Gość

推介行銷

~Wojciech
Gość

Czasem bardzo dobrze jest się przepalić. Powodzenia!