Pobiegane z Fryderyką

Wczoraj nam trochę powiało. Nad kraj nadciągnęła Fryderyka, siostra Ksawerego, Marcina czy też Grzegorz , którzy odwiedzili nas parę lat temu oraz w zeszłym roku. Tak się zastanawiam, które z rodzeństwa okazało się być bardziej wredne. Fryderyka, jako kobieta była chyba trochę bardziej z jednej strony subtelna, ale jednocześnie bardziej niebezpieczna. No cóż panie tak mają, że jak się zawezmą, to nie ma że boli, musi boleć i to tak, że w oczach świeczki stają. No, ale co tam orkan, a w zasadzie w tym przypadku orkanica szalejąca nad krajem, my i tak biegać ruszamy.

Niby wczoraj aż tak bardzo w Poznaniu nie wiało, ale tak jak miasto było sparaliżowane, to muszę przyznać, że nie pamiętam. Jedno trzeba przyznać: mimo, e Fryderyka tylko okiem do nas mrugnęła, to starczyło, by miasto zmieniło się w zakorkowany świat. Dzisiaj było zdecydowanie lepiej, ale chlapa dalej panowała. W każdym razie biegało się super, a Fryderyka zbytnio nam nie przeszkadzała. Jakoś nie widziałem frunącego po niebie biegacza, no ale może gdzieś ktoś poleciał.

Z drugiej strony tak się zastanawiam kto wymyśla takie dziwne imiona wiatrom. Jak trochę się wgłębimy w temat, to tych imion wiatrów mamy trochę. Jak podawała mitologia grecka mieliśmy cztery główne wiatry: Boreasz, Zefir, Euros czy Notos. Potem tych imion zaczęło nam przybywać.. Ciekawy artykuł o imionach wiatrów znalazłem w Gazecie Wyborczej: „ Pod koniec XIX wieku huragany otrzymywały przypadkowe nazwy. Nie było w tym żadnej reguły. Atlantycka burza, która zniszczyła maszt z łodzi noszącej imię Antje, stała się znana jako huragan Antje. Później, w połowie XX wieku, zaczęto stosować głównie imiona żeńskie. Proceder ten zakończono w latach 70. pod wpływem protestów ruchu feministycznego.

W 1979 roku zaczęto używać męskich imion. W tym samym czasie amerykańscy meteorolodzy wprowadzili precyzyjny system nazywania huraganów; stworzono zamkniętą listę imion, po jednym na każdą literę alfabetu. Znajdują się na niej te najpopularniejsze – zarówno żeńskie, jak i męskie. Zestawów jest sześć i powracają one cyklicznie co kilka lat. Na przykład lista, którą posługujemy się w tym roku, powróci do użytku w 2023 roku.”

Idąc głębiej można wszystkim wiatrom nadać imiona. Nawet wiatr pod wpływem grochówki puszczany to Prutek. I tak dalej i tym podobne. Pod wpływem Prutka mamy ciekawą motywację do biegania.


Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o