Kto dogoni wiewiórkę?

W każdym chyba mieście są pewne wyjątkowe, często zupełnie nie wpisujące się w miejski charakter danej aglomeracji miejsca. Są to różnego rodzaju, parki, czasem lasy, jakieś ruiny, bunkry wymieniać można długo niczym litanię w Kościele. Tak akurat się składa, że u nas w Poznaniu mamy wszystkie takie wyjątkowe miejsca. Mamy i bunkry i ruiny, parki, lasy jednym słowem wyjątkowości ci u nas dostatek. Jednak nawet wśród tych wyjątkowych miejsc jest jedno takie, które szczególnie się wyróżnia. Tym miejscem jest nasza poznańska Cytadela. Położony praktycznie w samym centrum miasta ( koło 1 km od Starego Rynku) ponad 100 hektarowy park porośnięty drzewami, krzewami, zdobiony bunkrami,muzeami oraz alejami. Park w który znajdują się 4 cmentarze, na których pochowanych jest prawie 6 tysięcy osób zarówno tych, którzy bronili, jak i tych co zdobywali, tych co byli straceni, jak i służących w garnizonie.

Obecnie park jest ulubionym miejscem wszystkich aktywnych mieszkańców naszego miasta. I to mówimy tutaj zarówno o ssakach dwunożnych, poruszających się w pionowej pozycji, jak i tych mniejszych czteronożnych. O tych co latają, czy drążą pod ziemią, a nawet w drzewach nawet nie wspomnę. Dzisiaj chcę się zatrzymać na ssakach. A jest ci tutaj ich dostatek i wszystkie w ogromnej aktywności zanurzone. Zacznijmy od nas, ludzi. Na Cytadeli mamy zawsze tłumy biegających, spacerujących, szukających i oddających się wszelakim aktywnościom, łącznie z tymi o charakterze religijnym. Tutaj raczej nie spotka się osoby, która nie gustuje w aktywnym spędzaniu czasu. Taka osoba tutaj raczej nic dla siebie nie znajdzie. Można oczywiście usiąść sobie na ławeczce ozdobionej dookoła pięknymi okolicznościami przyrody, ale co dalej? Piwa nie przyniosą, obiadu nie zrobią, telewizji się nie poogląda, no chyba że się weźmie kompa i będzie miało bezprzewodowy dostęp do neta. No, ale jak długo ten komp wytrzyma bez podłączenia do prądu? No właśnie i tutaj jest problem, dla tych którzy nie gustują w aktywnym trybie życia. Z kolei dla tych aktywnych, raj na ziemi. Jest i gdzie pobiegać i co pozwiedzać i nie ważne, jak wiele razy się było zawsze można czymś nowym się zachwycić. Co do biegania, to można samemu, można z kimś, bo zawsze ktoś na Cytadeli tupta, jak i można w różnych biegach, chociaż sobotnich porannych parkrun wystartować.

A jak ktoś z jakiś powodów nie przepada za bieganiem w ludźmi zawsze może skorzystać z towarzystwa zwierząt różnego rodzaju. Na Cytadeli mamy setki wiewiórek, oo jak widać na zdjęciu ten wpis prowadzącym śmiało śmigają po drzewach i ścieżkach. Jak ktoś zwinny i szybki może spróbować im zabrać orzeszka. Widziałem też kiedyś parkę danieli z młodymi, a może to jeleń z łanią, albo kozioł z sarną. Aż tak bardzo ich nie rozróżniam, ale co parzystokopytne widziałem to moje. Ale też można i mieć czasem ostry trening interwałowy, kiedy basior albo wadera się napatoczą, a nie daj Siło Najwyższa locha z warchlakami pod opieką odyńca. Takie cuda i wtedy spie…lanie w podskokach tylko na poznańskiej Cytadeli.A cuda tutaj się zdarzają. Tak podsumowując można napisać, że ludzie nie są jedynymi mieszkańcami naszego miasta i zwłaszcza na Cytadeli widać jest to wyraźnie.


16
Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
emergency management assistance compact
Gość

I haven’t checked in here for a while since I thought it was getting boring, but the last several posts are good quality so I guess I will add you back to my daily bloglist. You deserve it my friend 🙂

Efrain Shipps
Gość

Howdy! This is my 1st comment here so I just wanted to give a quick shout out and say I genuinely enjoy reading through your blog posts. Can you suggest any other blogs/websites/forums that cover the same subjects? Thank you so much!

zvodret iluret
Gość

Thank you for the sensible critique. Me & my neighbor were just preparing to do a little research on this. We got a grab a book from our area library but I think I learned more from this post. I am very glad to see such fantastic information being shared freely out there.

true religion
Gość

Thank you for every one of your labor on this web site. My mum delights in making time for investigations and it is easy to see why. All of us know all concerning the compelling way you produce simple strategies via your web blog and therefore cause response from visitors about this matter then our own girl is without a doubt starting to learn so much. Take advantage of the remaining portion of the new year. Your doing a glorious job.

ray ban store
Gość

Thanks for each of your efforts on this site. Betty enjoys engaging in research and it’s really obvious why. A number of us notice all regarding the lively way you produce powerful tips and tricks through the web blog and in addition recommend response from other people on this situation while our simple princess is without question starting to learn so much. Enjoy the rest of the new year. Your conducting a dazzling job.

adidas superstar uk
Gość

I want to show some appreciation to the writer for bailing me out of this particular instance. Because of researching through the the net and coming across things that were not beneficial, I believed my life was over. Living devoid of the answers to the issues you have sorted out by way of the site is a serious case, as well as ones that would have in a wrong way damaged my entire career if I had not encountered your web page. Your actual skills and kindness in taking care of everything was vital. I am not sure what I… Czytaj więcej »

michael kors outlet
Gość

I am commenting to make you know of the exceptional discovery my friend’s princess gained reading through your site. She realized some issues, with the inclusion of what it’s like to have a very effective coaching mood to get many more completely completely grasp specific hard to do subject matter. You really did more than our desires. Many thanks for distributing the warm and helpful, dependable, informative and also easy thoughts on that topic to Sandra.

nike flyknit racer
Gość

Thanks for your whole work on this web site. Debby enjoys engaging in investigations and it is easy to see why. Many of us hear all of the dynamic tactic you present efficient tips via this blog and as well as welcome response from people about this idea and our simple princess is really being taught a lot of things. Enjoy the rest of the year. You have been carrying out a good job.

moncler jackets
Gość

My wife and i got now comfortable when Emmanuel managed to do his survey because of the precious recommendations he acquired using your web page. It’s not at all simplistic to simply choose to be giving freely ideas that the others may have been making money from. So we do understand we now have the blog owner to appreciate for that. All of the explanations you have made, the easy website menu, the relationships you will make it possible to foster – it’s most incredible, and it’s really making our son in addition to the family know that this situation… Czytaj więcej »

Michael Kors Quilted Large Black Shoulder Bags
Gość

I would like to show my thanks to this writer just for rescuing me from this trouble. As a result of surfing around through the world wide web and meeting solutions which are not productive, I was thinking my entire life was over. Living without the presence of solutions to the problems you have sorted out by means of your main short article is a crucial case, and those that would have adversely damaged my career if I hadn’t discovered your website. Your primary expertise and kindness in handling everything was crucial. I am not sure what I would have… Czytaj więcej »

lebron soldier 11
Gość

I as well as my buddies came following the great procedures found on your site and then unexpectedly I got a horrible suspicion I had not expressed respect to the website owner for them. Most of the women were as a consequence glad to read through them and already have unquestionably been loving them. Many thanks for simply being indeed considerate as well as for finding such remarkable topics millions of individuals are really eager to understand about. Our honest apologies for not expressing appreciation to you earlier.

kyrie irving shoes
Gość

I simply needed to appreciate you once more. I am not sure the things that I would’ve followed in the absence of these tips and hints shared by you over this question. It absolutely was a traumatic problem in my view, but spending time with the very well-written manner you treated that took me to leap over happiness. I am grateful for your support and hope you are aware of a powerful job you are accomplishing training people by way of a blog. I am certain you have never come across any of us.

Adidas Originals NMD Runner Primeknit Sneakers Navy Blue Light Blue
Gość

I must show some thanks to you for bailing me out of this particular crisis. As a result of looking out through the world wide web and obtaining things which are not powerful, I assumed my entire life was gone. Living without the presence of approaches to the difficulties you have sorted out by means of your guideline is a critical case, as well as ones that would have in a wrong way damaged my entire career if I hadn’t discovered your web page. Your competence and kindness in playing with every aspect was priceless. I’m not sure what I… Czytaj więcej »

van cleef arpels
Gość

I simply desired to thank you very much again. I do not know the things I would have achieved without the smart ideas provided by you directly on my area of interest. It has been a challenging case in my circumstances, nevertheless witnessing this specialized avenue you dealt with it made me to weep over contentment. I will be thankful for the work as well as have high hopes you are aware of a powerful job you have been doing training the others thru your web site. I am certain you’ve never come across any of us.

jordan retro
Gość

I am only writing to let you understand what a extraordinary experience our child developed going through your blog. She mastered such a lot of issues, including how it is like to possess an ideal teaching heart to get many more very easily grasp specific extremely tough things. You really exceeded my expected results. Many thanks for providing such productive, trustworthy, revealing and also cool tips on that topic to Julie.

pandora bracelet
Gość

I wish to show appreciation to the writer for rescuing me from such a scenario. Just after researching throughout the online world and obtaining methods which are not beneficial, I was thinking my life was over. Living devoid of the approaches to the difficulties you have fixed through this website is a critical case, and the kind which may have badly damaged my career if I hadn’t encountered the website. Your own mastery and kindness in taking care of every part was tremendous. I’m not sure what I would have done if I hadn’t discovered such a solution like this.… Czytaj więcej »