Skrócona historia poznańskiego półmaratonu

Sady, trzymam kciuki za Twoje bieganie po schodach z chłopakiem. Bylebyście się musieli na nich wzajemnie z wałkami albo parasolkami i zbrodnią w oczach gonić, to będzie ok.

Już za tydzień w niedzielę ulicami naszego miasta przebiegnie ponad 11 tysięcy biegających w 11 PKO Poznańskim Półmaratonie – drugą pod względem frekwencji imprezą biegową w naszym kraju. Przynajmniej na dystansie połowy Królewskiego Dystansu. No są jeszcze Biegi Niepodległości w Warszawie gdzie w zeszłym roku pobiegło ponad 17 tysięcy, ale wiadomo Biega Niepodległości to zupełnie inna bajka. Poznański półmaraton z pewnością w ścisłej czołówce wszystkich naszych krajowych biegów się znajduje. Trasa jest uznawana za jedną z szybszych, a przy okazji cieawszych tras w naszym kraju umożliwiajaca uzysiwanie naprawdę dobrych rezultatów

Jak wspomniałem teraz będziemy mieli już jedenastą edycję,co oznacza, że pierwsza odbyła się w 2008 roku, a dokładnie 6 kwietnia. Co ciekawe do Ojców Założycieli naszego półmaratonu należy zaliczyć ówczesnego wiceprezydenta naszego Miasta czyli ś.p. Macieja Frankiewicza – osobę która bardzo różnie jest oceniana przez mieszkańców naszego miasta. Dla osób aktywnych, interesujących się sportem bez wątpienia kojarzy się właśnie z półmaratonem ( zresztą numer 2, z którym zawsze startował od jego śmierci nie jest już nikomu przyznawany), walką o postawienie na nogi drużyny Kolejorza,która miała za Jego kadencji okres bardzo mocnego dołowania. To dzięki Jego zaangażowaniu Poznań był jednym ze współorganizatorów EURO 2012. Ale został przez wielu zapamiętany także z powodu swojego „drugiego ja”, czyli likwidacji chociaż przedszkoli poznańskich, oraz innych działań „tnących” miejskie koszty i uderzające w pracowników.

No, ale zostawmy politykę i jej ocenę historykom, a wróćmy do naszego półmaratonu. W pierwszej edycji wystartowało niecałe 1100 osób, w drugiej 1702, w trzeciej 2600, a w czwartej prawie 4000 tysiące zawodników. I to nie tylko samych biegających, ale także wózkarzy oraz rolkarzy. Trzeba przyznać, że z roku na rok, aż do 2016 roku obserwowaliśmy wzrost o około tysiąc osób. I tak w 2012 prawie 4700, w 2013 prawie 6 tysięcy, rok później ciut poniżej 7 tysięcy, potem w 2015 minimalnie ponad 8 tysięcy. Spory wzrost mieliśmy w 2016, kiedy pobiegło prawie 11 i pół tysiąca osób, ale z kolei rok później spadek do 10 tysięcy z hakiem. W tym roku znowu mamy grubo ponad 11 i pół tysiąca, więc wracamy na rosnące tory.

Od paru lat poznański półmaraton stał się drugim tej klasy wydarzeniem w naszym kraju. Jak będzie dalej? Zobaczymy, na razie przyszła niedziela przed nami. Do tej pory dwa razy startowałem w naszym półmaratonie w 2014 i 2015 roku. Nie wiem, ale jakoś nigdy żadnej części ciała mi nie urwało i nie do końca rozumiem zachwyty innych. Dla mnie bieg jak bieg – na takim samym poziomie jak większość, a w kilku przypadkach gorszy od kilku innych. Do tego akurat miałem “szczęście” trafić na fatalny makaron, gdyż wszystko w naszym mieście na zasadzie przetargów, czyli kto da niższą cenę. A że poziom jakościowy do niej dostosowany to inna sprawa.Ogrowie tną koszty, co niestety odbijało się na jakości otrzymanych usług. Tyle, że w Poznaniu – lokalny i dlatego zdecydowałem się wystartować znowu. Jak to się mówi do trzech razy sztuka i może tym razem wpadnę w zachwyt.

Na koniec jeszcze jedno spostrzeżenie. Wśród zwycięzców naszej „połówki” mamy tylko dwie narodowości: mieszkańcy Kenii oraz Polski. Tak dokładnie to ośmiokrotnie zwyciężał przedstawiciel, a siedmiokrotnie przedstawicielka Kenii. Jak łatwo obliczyć dwa razy zwycięzcą był Polak, a trzy razy Polka. Co ciekawe tylko jedna osoba zwyciężała więcej niż dwa razy, a konkretnie jest to Lucy Macharaja z Kenii, która wygrywała trzykrotnie. Rekord trasy wśród panów należy do Salomona Kiptoo ( chyba nie muszę pisać z jakiego kraju) i wynosi równą godzinę i dwie minuty, a wśród pań, co chyba  będzie niespodzianką do Karoliny Jarzyńskiej – Nadolskiej z Polski i wynosi 1 godzinę, 9 minut i 53 sekund.  Kto wygra w niedzielę. Zobaczymy, w niedzielę o godzinie 10 kości zostaną rzucone.


42
Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
fotbollströjor
Gość

Maintain the outstanding work !! Lovin’ it!

fotbollskläder
Gość

Greate pieces. Keep posting such kind of info on your site.
Im really impressed by your site.
Hi there, You have performed an incredible job.
I will definitely digg it and personally recommend to my friends.
I am confident they’ll be benefited from this site.

fotbollskläder

Barcelona drakt
Gość

As the admin of this web site is working, no question very shortly it will be famous, due to its quality contents.

Barcelona drakt

PSG ny trøje
Gość

Hi there! I’m at work surfing around your blog from my new iphone 3gs!

Just wanted to say I love reading through your blog and look
forward to all your posts! Carry on the superb work!

PSG ny trøje

Everton Fotballdrakt
Gość

Much thanks! This is an wonderful website!

Real Madrid tröja 2018
Gość

say thanks to a lot for your web site it assists a whole lot.

ルイヴィトンスーパーコピー財布
Gość

hey there and thank you for your info – I have definitely picked up anything new from right here. I did however expertise several technical points using this website, as I experienced to reload the web site lots of times previous to I could get it to load correctly. I had been wondering if your web hosting is OK? Not that I’m complaining, but slow loading instances times will often affect your placement in google and can damage your quality score if advertising and marketing with Adwords. Anyway I am adding this RSS to my e-mail and could look out… Czytaj więcej »

スーパーコピー財布買ってみた
Gość

Wonderful, what a weblog it is! This blog gives valuable facts to us, keep it up.

スーパーコピーブランド専門店口コミ
Gość

Great goods from you, man. I have understand your stuff previous to and you are just too fantastic. I actually like what you’ve acquired here, really like what you’re stating and the way in which you say it. You make it enjoyable and you still care for to keep it wise. I can’t wait to read much more from you. This is really a wonderful site.

スーパーコピー サイト ランキング
Gość

Actually no matter if someone doesn’t know after that its up to other people that they will assist, so here it takes place.

maglie calcio
Gość

thank a lot for your site it aids a whole lot.

Magliette Calcio Poco Prezzo
Gość

Great looking web site. Think you did a lot of your own html coding.

Maglie Calcio a poco prezzo
Gość

Great looking site. Assume you did a great deal of your very own html coding.

maglie calcio bambino
Gość

Incredibly informative, looking frontward to visiting again.

nuove maglie calcio
Gość

Many thanks really useful. Will certainly share site with my pals.

fotbollströjor
Gość

Appreciate it for sharing your well put together webpage.

fotballdrakter barn
Gość

Keep up the helpful work and generating the group!

billige fodboldtrøjer
Gość

Thanks with regard to furnishing this type of terrific info.

fotbollskläder
Gość

Many thanks really beneficial. Will share website with my pals.

magliette calcio a poco prezzo
Gość

Good page, Maintain the great job. Regards.|

billige fotballdrakter
Gość

Thanks, this site is extremely beneficial.

fodboldtrøjer børn
Gość

You have amazing thing here.

Juventus Trøjer
Gość

Love the website– extremely individual friendly and great deals to see!

Fotbollströjor
Gość

Great looking website. Presume you did a great deal of your very own coding.

Maglia Chelsea Poco Prezzo
Gość

Unbelievably individual friendly site. Astounding details offered on few clicks.

Manchester City Drakt
Gość

You’ve got the most effective sites.

Juventus Trøjer
Gość

Just had to stress Now i am glad that i happened on the website page!|

Maglia Juventus Poco Prezzo
Gość

Simply just wanted to state Now i’m lucky that i stumbled in your internet page!|

Chelsea Drakt
Gość

Hi, cool web-site you’ve gotten going here.

Arsenal Tröjor
Gość

I love this website – its so usefull and helpfull.

lebron soldier 10
Gość

Thank you a lot for providing individuals with an extraordinarily marvellous possiblity to check tips from this web site. It can be so pleasing and as well , jam-packed with amusement for me and my office peers to visit your web site the equivalent of thrice in one week to study the newest secrets you have. Of course, we are certainly motivated with all the remarkable techniques you serve. Selected 4 ideas in this post are in reality the very best we’ve ever had.

jordan 11 retro
Gość

I precisely wanted to thank you very much again. I am not sure what I would have done without the recommendations contributed by you relating to such problem. It was before the frustrating issue in my view, however , viewing a professional technique you processed it made me to jump for fulfillment. Now i’m grateful for your guidance and in addition trust you find out what a powerful job you happen to be undertaking teaching some other people thru your webblog. I am certain you have never met any of us.

basketball shoes
Gość

Thank you so much for giving everyone remarkably pleasant possiblity to read critical reviews from this blog. It’s usually so fantastic and full of fun for me personally and my office co-workers to search your website no less than 3 times per week to read the new guides you will have. And definitely, I am also at all times amazed for the wonderful information you give. Selected 4 areas in this article are in fact the most suitable I have ever had.

vibram fivefingers
Gość

I together with my buddies have been looking through the excellent strategies found on the website and the sudden got a terrible feeling I never thanked the web site owner for those techniques. Those boys are actually as a result glad to see them and have in effect in reality been taking pleasure in them. Appreciate your actually being so considerate and then for getting this kind of really good tips millions of individuals are really desirous to discover. My honest apologies for not expressing appreciation to earlier.

adidas ultra boost uncaged
Gość

I intended to put you this little bit of remark to be able to give many thanks once again about the awesome opinions you’ve documented on this site. This has been simply wonderfully generous of you in giving unreservedly what some people could possibly have distributed for an ebook to help with making some profit for themselves, especially given that you could possibly have tried it in case you desired. The techniques additionally worked as the great way to be sure that the rest have the same fervor the same as my personal own to know a good deal more… Czytaj więcej »

goyard
Gość

My wife and i felt very contented Peter could finish up his preliminary research while using the precious recommendations he discovered through the web pages. It’s not at all simplistic just to choose to be giving away strategies the rest might have been trying to sell. And we all discover we have the blog owner to be grateful to for that. All the illustrations you have made, the straightforward blog menu, the relationships you make it easier to engender – it is most astounding, and it’s really helping our son and the family feel that this content is exciting, and… Czytaj więcej »

yeezy shoes
Gość

I want to convey my respect for your kind-heartedness giving support to folks who require assistance with this particular content. Your special dedication to passing the message all-around turned out to be pretty invaluable and has consistently encouraged folks just like me to achieve their objectives. Your valuable help and advice denotes a whole lot a person like me and further more to my office colleagues. Regards; from all of us.

nike free
Gość

I am glad for writing to let you be aware of what a really good encounter my friend’s princess gained using yuor web blog. She mastered a lot of issues, which include what it is like to have a marvelous giving mindset to have other people completely have an understanding of specified tricky issues. You truly did more than people’s desires. Many thanks for giving those informative, safe, educational and even unique tips on that topic to Mary.

Michael Kors Kiki Large Yellow Totes
Gość

I simply wanted to send a note so as to say thanks to you for all of the magnificent points you are giving on this website. My time consuming internet research has at the end been paid with really good tips to write about with my friends. I ‘d assert that we website visitors actually are rather fortunate to live in a decent site with so many special professionals with very beneficial ideas. I feel truly happy to have come across the website and look forward to many more pleasurable moments reading here. Thank you once again for a lot… Czytaj więcej »

patriots jersey
Gość

I precisely wished to say thanks once more. I do not know what I might have sorted out in the absence of these ideas contributed by you directly on this subject matter. It absolutely was the frightful problem in my position, but spending time with your professional technique you treated that forced me to cry for joy. Now i’m happy for your assistance and as well , pray you comprehend what a powerful job you are undertaking training men and women via your website. I am certain you’ve never encountered any of us.

Adidas NMD Men Women Cream White
Gość

I have to show my respect for your kind-heartedness supporting men who require assistance with that field. Your real commitment to getting the solution along appeared to be particularly beneficial and have without exception allowed workers much like me to arrive at their desired goals. Your amazing useful publication indicates this much a person like me and especially to my peers. With thanks; from everyone of us.

af1
Gość

I as well as my guys were actually following the best thoughts from the blog and before long developed an awful suspicion I never thanked the website owner for those tips. All of the men came consequently joyful to read through all of them and already have simply been using them. Thanks for being very helpful and also for using some decent themes millions of individuals are really needing to be aware of. Our honest regret for not expressing appreciation to you earlier.