Charty vs Lemingi czyli biegowe stereotypy

Znalazłem wczoraj archiwalny tekst na stronie poradnikbiegacza.pl z roku 2016 na temat biegowych typów charakterologicznych. Trochę przejaskrawione, ale myślę, ze warto przypomnieć. Tekst co prawda dosyć długi, ale myślę, że na początek tygodnia w sam raz:. No i tak trochę ku refleksji i przestrodze dla nas wszystkch.

Świat biegaczy nie jest wolny od stereotypów i uprzedzeń. Pierwszego kwietnia możemy się im przyjrzeć z właściwym dla Prima Aprilis przymrużeniem oka.

Populacja biegaczy pęcznieje z roku na rok. Wraz ze wzrostem liczby biegających rośne też potrzeba mniej lub bardziej poważnych podziałów biegaczy na podgrupy. Podobnie jak we wszystkich innych dziedzinach, tak też w bieganiu lubimy utożsamiać się z konkretną grupą. Sami także jesteśmy kategoryzowani, nawet jeśli to lubimy znacznie mniej.

Jeśli tylko ta segmentacja jest wolna od negatywnego, piętnującego ładunku i porównań, to chyba nie ma w tym nic złego. Najważniejsze jest przecież to, że mamy wspólną pasję i chcemy się nią dzielić z innymi.

Spróbujmy z dystansem stosownym dla dzisiejszej daty przyjrzeć się stereotypom, które funkcjonują w biegowym światku. Poznajcie Marka, którego Czarek nazwałby „chartem” i Czarka, którego Marek nazwałby „biegowym lemingiem”. Lektura ich pamiętników, które będziemy publikować na blogu w kolejnym tygodniu, pomoże lepiej zrozumieć, jak pojemnym terminem jest Rodzina Biegaczy.

Marek:

Marek nie pamięta kiedy zaczął biegać. Było to dawno, może nie przed pierwszym złotem olimpijskimi Roberta Korzeniowskiego, ale na pewno „panie, przed tą całą modą na bieganie”. Z pamięci recytuje swoje życiówki na dystansach dłuższych niż 15 km. Trenuje regularnie, niezależnie od pogody, świąt rodzinnych i dolegliwości. Człowiek, który przebudował piramidę Maslowa dodając bieganie między potrzeby

fizjologiczne a bezpieczeństwo. Weekendy spędza na zawodach biegowych w okolicy, a poniedziałki komentując poczyniania organizatorów tych zawodów na forum.

Inspirują go: jego dziewięcioletni Garmin, którego nie zmieni za nic na świecie; forum; kolega Staszek i (przed zawodami) zapach maści rozgrzewającej.

Irytują go: tłumy w biurze zawodów; niedzielni biegacze z krótkim stażem, którzy rozpychają się na linii startu i machają do niego przy każdej możliwej okazji; trole na forum; medale na mecie przyznawane każdemu; kolejne koszulki w pakietach startowych; Ukraińcy, Białorusini i Kenijczycy na listach startowych; brak gadżetów w pakietach startowych.

Cel biegowy: pokonać Staszka w każdym kolejnym maratonie.

Czarek:

Czarek doskonale pamięta kiedy zaczął biegać. Odznaczył tę datę jako wydarzenie na Facebooku. Swoją decyzję o rozpoczęciu biegania, tzn. treningów podjął podczas pauzy na lunch, kiedy jego koledzy z działu IT po raz kolejny przechwalali się swoimi życiówkami. Po powrocie do domu przeczytał wszystkie blogi o bieganiu, polubił wszystkie biegowe profile na Facebooku i po raz pierwszy zalogował się do Endomondo. Klamka zapadła. Trenuje regularnie, zależnie od pogody, świąt rodzinnych i dolegliwości (a nawet potencjalnych dolegliwości), a także ciekawych seriali w TV i wprowadzania przez Facebooka nowych opcji komentowania postów.

Inspirują go: nowinki techniczne, aktualizacje Endomondo, koledzy z działu IT i książki o bieganiu Beaty Sadowskiej.

Irytują go: brak stabilizatora obrazu w jego nowym smartfonie (biegowe selfie wychodzą rozmazane); brak wi-fi w biurze zawodów; biegacze, którzy pozdrawiani nie odmachują; nowe kolekcje sprzętu w stonowanych kolorach; brak gadżetów w pakietach startowych.

 

Poniedziałek

Marek

Po weekendowym długim wybieganiu boli mnie łydka. Znów przeholowałem. No trudno, teraz nie mogę odpuścić. Maraton już za 252 dni. Potraktuję ją maścią rozgrzewającą. Maść jest dobra na wszystko. Drugą łydkę od razu też wysmaruję, profilaktycznie. Stać mnie. I sztachnę się jeszcze. Mmm! Ten zapach zawsze mnie motywuje. Na dworze niby trochę wieje, ale przecież to nie jest powód, by zostać w domu. Może dla tego gościa z naprzeciwka, ale nie dla mnie. Nie w takiej pogodzie biegałem.

Sprawdziłem na forum, co tam piszą o bólach łydek. Żeby iść do lekarza piszą. Czyli nic nie piszą. Maści nie znają.

Dziś na spokojnie: 10 km na 63% HRM + skipy + 4x 100m 90% + 3x 3 km 76% HRM + trucht 2 km + streczing + podbieg + zbieg.

Czarek:

Dobrze, że sobie w weekend odpuściłem bieganie, tzn. trening miałem powiedzieć. Dziś też pauza – poczekam aż zrobi się cieplej. Sąsiad z naprzeciwka znów dziś biegał. Wariat! Jak w taki wiatr można biegać bez ciuchów z Windstopperem?! Dobrze, że chociaż w sobotę załączyłem sobie Endomondo na zakupach w galerii. 1,3 km piechotą nie chodzi.Jutro pójdę.

Dobrze, że zostałem w domu. Odkryłem nową apkę motywacyjną. Sam ustalam sobie cel, a aplikacja wysyła na moją tablicę na Facebooku spersonalizowane przypomnienia dźwiękowe nagrane głosem K. Czubówny automatycznie tagując wszystkich znajomych, których mam oznaczonych na innych zdjęciach biegowych. Czad! Oj, lajki będą słać się równie gęsto jak rozgotowany makaron na pasta party. Tylko jaki hasztag mam sobie do tych postów wymyślić?

Wtorek

Marek:

Maść nie pomogła. Przy każdym kroku łydka kłuje mnie niemiłosiernie. Uczucie podobne to tego, gdy teściowa przy świątecznym obiedzie pyta, kiedy wreszcie wydorośleję i dam sobie spokój z tą zabawą w bieganie. Kobieto, daj żyć! Muszę iść z nią do lekarza. Z łydką, nie z teściową. Albo nie, nie pójdę, spróbuję rozbiegać. Pamiętam taki bieg w 1999 r., 10 km w Karczewie, skończyłem 27. i 4. w kategorii. Na 3. kilometrze był taki ostry podbieg po bruku, na którym miałem średnie tętno 87% i wiatr w plecy. Wtedy łydka bolała dokładnie w ten sam sposób. Jeśli wtedy udało mi się ją rozbiegać, to teraz też powinno pomóc. Sam sobie postawię diagnozę: zagryźć zęby, posmarować maścią i rozbiegać.

Ale dziś to już naprawdę spokojnie: 8 km na 73% HRM + skipy + 3x 2 km 72% HRM + trucht 2 km + streczing + podbieg. Zbieg już sobie dziś odpuszczę.

Czarek:

W pracy na lunchu rozmawialiśmy dziś o naszych celach biegowych na ten rok. Ambitne chłopaki. Darek z IT ma taki czelendż, że chce zrobić w tym roku Koronę Maratonów Polskich. Po pracy trochę pogooglałem i chyba w tym roku zrobię Majora, chociaż jednego. Ale bym nałapał lajków za fotki z Berlina albo Londynu… Mój Instagram by oszalał! Może w ogóle zostałbym biegowym blogerem? Przecież to nie może być trudne.

Szybko przechodzę od słów do czynów. Przynajmniej tutaj. Zacząłem sobie planować wygląd swojego bloga. Musi być dynamiczny – jak mój finisz w Business Run’ie i dopracowany estetycznie – jak mój stój startowy. Trochę mi to zajęło i zapomniałem wyjść na bieganie, tzn. na trening miałem powiedzieć. Nawet i dobrze, bo od tego planowania bloga padła mi bateria w telefonie, a wiadomo, że bez Endomondo nie biegam. No trudno. Jutro też jest dzień.

Środa

Marek:

Moja noga strajkuje. Od wczoraj łydka nieco spuchła. Spuchła też ze złości moja żona kiedy dowiedziała się, że wczoraj zamiast do lekarza poszedłem pobiegać. Powiedziała mi, że nie da się nabrać i muszę iść na jutrzejsze imieniny teściowej.Dziś też nie pójdę do lekarza. Wziąłem „na żądanie”, odpocznę. A jutro to rozbiegam. Zostałem w domu i trochę mnie nosi. Przeczytałem już wszystko na forum. Ułożyłem na półce wszystkie książki J. Gallowaya wg rozmiarów. Zrobiłem plecy, brzuch, uda i giętkość bioder. Wyzerowałem tubkę maści. Ważyłem się po każdym posiłku i wizycie w ubikacji. Przedpokój okazał się wystarczająco długi na skip A. Jak głosi jedna z mądrości ludowych na forum: Są skipy, nie będzie lipy. Wyrollowałem się za wszystkie czasy. Opracowałem też cztery strategie na to, jak wyrolować żonę i wykpić się z imienin teściowej. Może się uda.Jeszcze jeden taki dzień i z nudów założyłbym chyba konto na Facebook’u.

Czarek:

To jest wymarzony dzień na trening. Idealna temperatura, optymalne stężenie wilgoci, lekki wiatr, niewielki stopień zanieczyszczenia atmosfery, pozytywna wróżba w horoskopie, lipa nie pyli, opadł poziom oceanu Indyjskiego, indeks Shanghai Composite rośnie. Moja nowa aplikacja dla biegaczy #DontSweatYourRun mówi mi, że wszystko przemawia na moją korzyść. Czuję, że dziś będę w formie.

W drodze z pracy do domu wstąpiłem do marketu. Rzucili nowe Naleśniki Teściowej. Okazały się pyszne i nienamawiany przez nikogo zjadłem więcej niż planowałem. Przyznaję, dyscyplina żywieniowa nigdy nie była moją mocną stroną. Dziś odpuszczę, bo z pełnym żołądkiem nie mogę biegać. Puściłem za to posta o tym, że naładowałem się węglami.

Czwartek

Marek

Wie-dzia-łem! Znam swój organizm lepiej niż najbardziej wytrawne konsylium ortopedów. Sprawdza się kolejna mądrość z forum: „Nie ucz biegacza diagnozy robić”. Opuchlizna zeszła, łydka nie boli. No dobrze, trochę boli, ale znacznie mniej, a już na pewno nie tak bardzo, bym miał dziś sobie odpuścić bieganie.

W niedzielę mam start na 5 km. Czas najwyższy zacząć ładować węgle – od wczoraj jem tylko makaron. To tylko piątka, niby nic wielkiego, ale jednak adrenalina się we mnie wzbiera. Kolejny pojedynek ze Staszkiem. Jest Staszek, nie ma żartów.

Dziś dołożę sobie do pieca. Wreszcie będę mógł się porządnie zmęczyć. Zrobiłbym sobie jakieś długie wybieganie, ale wieczorem muszę pojechać na imieniny do teściowej. Tam na pewno się zmęczę…

Dziś będzie trochę mocniej: 13 km na 79% HRM + skipy + 2x 3 km 72% HRM + trucht 2 km + streczing + 2x (podbieg + zbieg).

Czarek

Po wczorajszym obżarstwie i łącznie pięciu dniach lenistwa, tzn. regeneracji miałem powiedzieć, skontaktowało się ze mną moje sumienie. Jego wyrzuty nie pozostawiają mi pola manewru: dziś biegam. Tzn. trenuję miałem powiedzieć.

Dla mnie trening wiąże się z całym rytuałem. Wstaję rano, biorę prysznic, szykuję sobie pastę i pakuję ją do lunch box’a zaraz po tym jak zrobię sobie z nią selfie. Do pracy biorę torbę, do której wkładam cały sprzęt: bidon, odblaski, frotka, opaska, pulsometr, plastry na sutki, opaski kompresyjne, armband, słuchawki, krem na otarcia, pasek na żele energetyczne, mp3, okulary, kijek do selfie, książka B. Sadowskiej. Muszę też naładować smartfona, bo Endomondo jest bardzo chciwe na baterię.

W pracy na YouTube odsłuchałem kilka mów inspiracyjnych znanych motywatorów: M.L. King, A. Pacino, Dalai Lama, gen. G. Patton, E. Chodakowska. Jestem tak nabuzowany, że założyłem opaski kompresyjne już w czasie przerwy na lunch.

Dziś zrobiłem 5 km, ale na Fejsie zalogowałem 6,4 km, bo włączyłem Endo zaraz po wyjściu z pracy. Całe życie na krawędzi.

Piątek

Marek

Żona się do mnie nie odzywa, bo twierdzi, że przez moje bieganie spóźniliśmy się na imieniny mamusi. Trudno. Przynajmniej nie będzie mi suszyć głowy i dziś będę mógł spokojnie pobiegać. Teściowa patrzała się krzywo, bo zjadłem całą sałatkę z makaronem. Zacząłem opowiadać jej o ładowaniu węglami, ale chyba nie zrozumiała, bo zapytała, czy to ma coś wspólnego z niską emisją i smogiem nad Krakowem.

Wczoraj na treningu spotkało mnie znów to samo. Po raz kolejny mija mnie ten gość z naprzeciwka i mi macha. Nie odmachuję mu, bo i po co! Przecież to nawet nie jest biegacz! Amator jakiś. Nordic. Człapacz. Tuptuś. Chodziarz. Wałęsa. Spacerniak. Snuje się obwieszony jakimiś słuchawkami, telefonami, gadżetami, a cały stój ma dobrany pod kolor! Ja nie mam go w papierach.

Robię się nerwowy przed niedzielnym biegiem. Staszek śnił mi się w nocy. Sprawdziłem profil trasy, listę startową, pogodę, miejsca parkingowe, ilość toi-toiów przed biurem zawodów, opracowałem taktykę studiując „Sztukę wojny”. Obkleiłem już sutki plastrami przed niedzielą, żeby nie zapomnieć. Nic mnie nie zaskoczy.

Łydka już właściwie nie boli, więc dam sobie do wiwatu: 14 km na 72% HRM + skipy + 2x 3 km 79% HRM + trucht 3 km + streczing + 3x (podbieg + zbieg).

Czarek

Żona się do mnie nie odzywa, bo odznaczyłem w poście B. Sadowską a nie ją. Trudno. Odznaczę ją dzisiaj. Nawet na Instagramie.

Wczoraj biegało, tzn. trenowało mi się tak dobrze, że dziś też pójdę. Tym bardziej, że moje wczorajsze 6,4 km polajkowało 102 znajomych, a potreningową fotkę 311 osób, w tym B. Sadowska. No nieźle! Patrzę w lustro i widzę w sobie nieposkromiony blogowy potencjał. Jestę blogerę.

Ostatnio 2 razy pod rząd biegałem we wrześniu na urlopie w Bieszczadach. W ośrodku nie było wi-fi i nie wiedziałem, czym mam się zająć. Czuję się mocny, więc dam z siebie wszystko. Niech będzie, raz się żyje: 7 km bez przerwy!

Biegnę i myślę sobie o tym gościu z naprzeciwka. Znów mi wczoraj nie odmachał kiedy go pozdrawiałem. Dziwne. Mówi się, że biegacze to jedna wielka rodzina, ale jak widać zdarzają się czarne owce.

Robię się nerwowy przed niedzielnym biegiem. Chciałem na nim nagrać swój pierwszy materiał – transmisję live na mój kanał na YouTube, ale nie wiem, czy zdążę kupić nowy selfie stick do niedzieli.

Sobota

Marek

Jutro start kontrolny na 5 km u nas w mieście. Po bólu łydki nie ma już śladu. Mimo kontuzji i imienin teściowej, nie zmarnowałem tego tygodnia. Czuję się nieźle, jutro powalczę o dobry czas. Będą wszyscy moi koledzy, nawet Staszek, z którym ostatnio przegrałem w naszej kategorii w biegu o Puchar Trzeciego Zastępcy Przewodniczącego Rady Pomocniczej Rady Osiedla. Nie zapomnę mu tego. Będzie wreszcie okazja, żeby się odegrać.

Nic nie napędza mnie tak do biegania, jak rywalizacja. No może jeszcze zapach maści. I hejterzy na forum. Kocham te biegowe cyferki: czasy, brutto, netto, międzyczasy, HRM, kalorie, przewyższenia, strefy, zakresy, procenty. Uwielbiam je wszystkie analizować i porównywać. W poprzedniej pracy miałem ksywę Ceneo.

Jutrzejsze zawody nie zwalniają mnie oczywiście z dzisiejszego biegania. Z zaraz po treningu urządzę sobie domowe pasta party.

Dziś bez niepotrzebnych szaleństw: 10 km na 66% HRM + skipy + 2x 3 km 74% HRM + trucht 3 km + streczing.

Czarek

Jutro start kontrolny na 5 km u nas w mieście. Dobrze przepracowałem ten tydzień, w sumie zrobiłem 13,4 km, zarobiłem 583 lajków i dodałem do znajomych B. Sadowską. Pofrunę! Wieczorem spakowałem cały ekwipunek zgodnie ze wskazówkami Runners World. Na bieg zakładam oczywiście swoją ulubioną błękitną koszulkę, to mój szczęśliwy amulet. Umyłem buty. Do snu założyłem kompresy, by łydki się przyzwyczaiły. Pofrunę jak nic.

Nic nie napędza mnie tak do biegania jak inni ludzie, a przynajmniej ich lajki. Uwielbiam spotykać nowe osoby, dzielić się z nimi swoimi opiniami, wymieniać się kontaktami, oznaczać na zdjęciach. O to właśnie chodzi w bieganiu – o ludzi. No i o pozytywne komentarze pod fotkami.

Jutro start, więc dziś obowiązkowo regeneracja. Skoczę jeszcze do fryzjera, by mieć pewność, że jestem optymalnej formie przed jutrzejszą transmisją live.

Niedziela

Marek

Wstałem o piątej rano. Zjadłem sprawdzone, mocno węglowodanowe śniadanie w trzech ratach: jajecznica, tosty z dżemem, orzechy. Przed startem poprawię jeszcze bananem i żelem. W tle puściłem sobie nokturn Chopina, by spowolnić skołatane nerwy i wprowadzić się w trans.

Trans prysł gdy wszedłem do biura zawodów. Ścisk jak na otwarciu dyskontu w Otwocku. Ludzie przepychają, krzyczą, robią sobie zdjęcia. Gdzie te czasy kiedy połowa z tej gawiedzi nie odróżniała pulsometru od ciśnieniomierza? Ehh, to były czasy! Jedno się nie zmienia: nadal nic nie dają do pakietów startowych. Same ulotki, nawet żela nie dali.

Przed startem muszę się jeszcze solidnie rozgrzać. Streczing, skipy, interwały. Rozgrzewałem się przez godzinę, a zegarek zameldował mi, że przebiegłem więcej niż dystans biegu, który za chwilę się rozpocznie. Problem w tym, że coś ukuło mnie w łydce ze zdwojoną siłą. Skurcz gigant. A maść została w depozycie…

Muszę jeszcze dokuśtykać na linię startu. Albo nie: najpierw do toi-toi’a, a potem na start. W kolejce do WC zauważyłem Staszka. Tętno tak mi podskoczyło na jego widok, że Garmin pomyślał, że już zaczęliśmy. Udałem, że go nie widzę. Niech myśli, że niby biegnę dziś treningowo, że mi nie zależy na wyniku. Niech myśli, że biegam dla przyjemności.

Widziałem też sąsiada, tego truchtacza z naprzeciwka, ale kiedy spojrzał w moją stronę udałem, że ustawiam coś w zegarku. Dobrze opanowałem ten unik w latach poprzednich, by nie rozmawiać z amatorami. Brawo ja.

Czarek

Trochę zaspałem. Dobrze, że kompresy nałożyłem sobie już wczoraj przed snem. Na śniadanie zrobiłem sobie dwa szybkie toasty i jedno selfie z #fitbreakfast. Mam też batona energetycznego, ale zjem go w biurze zawodów, żeby ludzie widzieli, że nie jestem tam przez przypadek.

Wdycham ferment biura zawodów pełną piersią: mnóstwo ludzi, wspólne zdjęcia, nowe znajomości, inspirujące trendy. Jestem w swoim żywiole. Jeszcze tylko selfie z biegaczką poznaną w kolejce po odbiór pakietu (dobrze, że żona została w domu) i … No właśnie, mogliby coś dawać coś więcej do pakietów startowych. Same ulotki, nawet żela nie dali.

Uwielbiam te wspólne rozgrzewki w rytm aerobiku prowadzone przez trenerów fitness. Żałuję, że na tę się trochę spóźniłem, ale musiałem odpalić przed startem wszystkie aplikacje i ustawić odpowiednią długość kijka do selfie.

Przed startem widziałem sąsiada z naprzeciwka. Machałem mu, ale udał, że ustawia coś w zegarku. Dziwak. Chyba jest z tych, co to biegają dla wyniku. Wygląda na takiego, który nie ma konta na Facebook’u. Dobrze, że nie zadaję się z ludźmi, których nie mogę odznaczyć na zdjęciu.

Epilog

Marek

Okej, teraz tylko przepchnę się przed te tłumy amatorów. Co? Co to za leszcze w pierwszej linii. No! Porozpychałem ich trochę. Widzę, że Staszek też się tu dopchał. Odliczanie. No i start!!! Ooo świetnie!!! Noga dobrze podaje i jestem w pierwszej piątce. Łydka trochę kłuje, ale dam rade. To tylko piątka. Pierwszy kilometr! Jest dobrze, czołówka, żel wciągnięty przed startem daje moc. Drugi kilometr, łydka mocniej kłuje, czołówka się oddala. Ale nadal pierwsza dziesiątka jest. Trzeci kilometr, dobra wciągnę żel to dogonię tego piętnastego. Czwarty kilometr, łydka pali strasznie, okej, jutro pójdę do lekarza, ale dziś dam rade!!! Chociaż w pierwszej 30 jak będę to spoko. Ważne by przed tymi lemingami za mną.

4,8 kilometra. Jest meta!!! No to teraz mocny akcent na koniec!! Tak to czas na sprint by wszystkie lemingi zobaczyły jak należy finiszować. Zrywam się i… Aua!!!! Co z moją nogą, nie potrafię się podnieść, a łydka szarpie jak nigdy wcześniej… żeby chociaż wstać i dotruchtać do mety…. Ej! Lemingu cholerny uważaj ja tu leże!!! Słyszysz?!?! Uważaaaaj…

Czarek

Okej Endo odpalone, muza w uszach, szybki selfik w tłumie i ruszamy… Macham do ludzi… ooo chyba już czytali mojego bloga. Pierwszy kilometr… jak to pierwszy?? przecież już godzinę biegnę… a nie Endo pokazuje że 6 minut. Te chipsy przedwczoraj to był chyba zły pomysł. Drugi kilometr… okej wpadłem w rytm, muzyka dobra, pora na izo z bidonika przy pasku. Drugą ręką nadal macham do ludzi. Kurcze wszyscy mnie chyba z Youtuba znają. Trzeci kilometr, ręka boli, ale ważne, że plam pod pachami nie ma. Ooo pani przede mną ma legginsy z najnowszej kolekcji Nike… ciekawe jakbym w nich wyglądał. Czwarty kilometr pomału trzeba się zacząć poprawiać. Koszulka lekko się pomarszczyła na klacie a spodenki podwinęły. Ktoś mi puścił peeptalka na endo „go czarek go” w uszach mi odzywa się Krysia Czubówna.
4,8 kilometra. Dobra pora na selfika. Wyciągam z mojego wielofunkcyjnego paska kijek do selfi, jednocześnie pilnuje tempa w Endo. Skubany kijek nie chce się zamontować… Ale dobrą muzę dziś w rzuciłem na trackliste. Eye of Tiger leci, o kijek zaskoczył. No to teraz selfik i meta!!!

I bum!!!!

Marek

Ty głupi lemingu ja tu leżę i czekam na pierwszą pomoc przedmedyczną!!! Nie wiesz, że nie biega się w słuchawkach?? Ooo! To ten mój głupi sąsiad.

Czarek

Jasna cholera. Telefon w drobny mak się rozsypał przez jakiegoś idiotę co na środku trasy leżał. Kijek do selfi połamany. Ooo! To ten mój nadęty sąsiad.

Czarek i Marek już po udzieleniu pomocy siedzą i wcinają makaron. Marek przyniósł z depozytu swój telefon i robią wspólnego selfika, o którego poprosił Czarek.

Opis na fb pod selfi głosi: Tyle razy mijaliśmy się na treningu, a spotkaliśmy się dopiero przed metą. Wspólnie ją przeszliśmy, gdyż Marek zerwał ścięgno Achillesa, a ja potrzaskałem kolano gdy na niego wpadłem. Od dzisiaj biegam bez muzyki!!!!

Biegacz amator

Muszę przyznać, że rozwaliło mnie to na kawałki pierwsze, a przy okazji do pewnych refleksji skłoniło. Oczywiście mało nas jest takich, którzy tylko do pierwszej czy drugiej grupy należą, ale myślę że każdy czy każda z nas coś dla siebie znajdzie.


171 thoughts on “Charty vs Lemingi czyli biegowe stereotypy”

 • 1
  Shopping on Wrzesień 19, 2018 Odpowiedz

  Hey, you used to write great, but the last few posts have been kinda boring… I miss your tremendous writings. Past few posts are just a little bit out of track! come on!

 • 2
  Trisha Kerslake on Wrzesień 19, 2018 Odpowiedz

  I would like to thnkx for the efforts you have put in writing this web site. I’m hoping the same high-grade web site post from you in the upcoming as well. In fact your creative writing skills has encouraged me to get my own website now. Really the blogging is spreading its wings fast. Your write up is a good example of it.

 • 3
  Kathie Pytlewski on Wrzesień 18, 2018 Odpowiedz

  This is very fascinating, You’re an overly professional blogger. I’ve joined your feed and look forward to in quest of more of your magnificent post. Also, I’ve shared your site in my social networks!

 • 4
  Dating on Wrzesień 18, 2018 Odpowiedz

  Generally I do not read article on blogs, however I wish to say that this write-up very forced me to check out and do so! Your writing style has been amazed me. Thanks, very nice post.

 • 5
  Ardella Gach on Wrzesień 18, 2018 Odpowiedz

  I’ll immediately grab your rss as I can’t find your email subscription link or e-newsletter service. Do you have any? Please let me know in order that I could subscribe. Thanks.

 • 6
  home finance on Wrzesień 18, 2018 Odpowiedz

  I wanted to write you that little bit of note to thank you so much over again for those unique basics you have discussed in this article. This has been wonderfully generous of people like you to convey unhampered just what most people would have sold as an ebook in making some dough for their own end, particularly considering that you could have done it in case you decided. Those principles likewise worked as the good way to be aware that some people have the same keenness like my own to find out a lot more on the subject of this problem. I’m certain there are several more pleasurable times up front for individuals who read your website.

 • 7
  Sexy fat girls on Wrzesień 17, 2018 Odpowiedz

  Are you the type of guy who likes to look at fat girls naked? If so, then https://t.frtyh.com/755v8haio0?aff_id=29696&offer_id=5331&bo=2753,2754,2755,2756 is the site you’ve been searching for. It’s full of nothing but sexy fat women. These big beautiful women are exactly what your eyeballs have been begging to see. Don’t be surprised if you pop a boner while looking at these hefty honeys. They’re full of curves and are exactly what your penis likes.

 • 8
  Travel on Wrzesień 17, 2018 Odpowiedz

  Hello, you used to write fantastic, but the last few posts have been kinda boring… I miss your super writings. Past several posts are just a little out of track! come on!

 • 9
  按摩 on Wrzesień 17, 2018 Odpowiedz

  不斷延展睫毛,打造纖長效果。

 • 10
  Elane Farrey on Wrzesień 17, 2018 Odpowiedz

  Hello there, You have done an incredible job. I will definitely digg it and personally recommend to my friends. I am confident they will be benefited from this site.

 • 11
  Nicole Zurheide on Wrzesień 16, 2018 Odpowiedz

  We are a group of volunteers and opening a new scheme in our community. Your website offered us with valuable info to work on. You have done a formidable job and our whole community will be grateful to you.

 • 12
  Hulda Meers on Wrzesień 16, 2018 Odpowiedz

  Good post. I learn something totally new and challenging on websites I stumbleupon everyday. It’s always exciting to read content from other authors and use something from their web sites.

 • 13
  Cathi Leppke on Wrzesień 16, 2018 Odpowiedz

  Hmm is anyone else having problems with the pictures on this blog loading? I’m trying to figure out if its a problem on my end or if it’s the blog. Any suggestions would be greatly appreciated.

 • 14

  Its like you read my mind! You appear to know so much about this, like you wrote the book in it or something. I think that you could do with a few pics to drive the message home a little bit, but instead of that, this is wonderful blog. A great read. I will certainly be back.

 • 15
  Web Design on Wrzesień 15, 2018 Odpowiedz

  I think you have noted some very interesting points , appreciate it for the post.

 • 16
  Elena Lespier on Wrzesień 15, 2018 Odpowiedz

  Usually I don’t learn post on blogs, but I wish to say that this write-up very pressured me to try and do it! Your writing style has been amazed me. Thanks, quite great post.

 • 17
  law education on Wrzesień 15, 2018 Odpowiedz

  You completed a number of good points there. I did a search on the issue and found the majority of folks will consent with your blog.

 • 18
  Hardcore adult games on Wrzesień 15, 2018 Odpowiedz

  The world of video games will never be the same again. There’s nothing quite like https://t.irtyc.com/hau0atf800?aff_id=29696&offer_id=4090&bo=3511,3512,3521,3522&nopop=1 on the entire internet. This is the most exciting hardcore adult video game out there. This is one of those games you can play for hours and hours without ever getting bored of it. Give it a try and let the games begin!

 • 19
  Clair Clugston on Wrzesień 15, 2018 Odpowiedz

  I and also my pals have been viewing the good guidelines found on the blog and before long I got an awful suspicion I never thanked the website owner for those strategies. All of the young men are actually certainly stimulated to read them and already have undoubtedly been making the most of these things. I appreciate you for truly being well helpful as well as for settling on some quality things most people are really desperate to be aware of. My very own honest apologies for not expressing appreciation to sooner.

 • 20
  Harley Viens gay cam on Wrzesień 15, 2018 Odpowiedz

  I like it! Interesting information over here. It’s pretty worth enough for me. Personally, if all web owners and bloggers made good content as you did, the internet will be a lot more useful than ever before. I could not resist commenting. I ‘ve spent some hours trying to find such infos. I will also share it with some friends interested in it. I have just bookmarked this web. Finished with the work done, I will watch some model gay cams. Gracias!!! Greetings from Jacksonville!

 • 21
  Trinidad Richison on Wrzesień 15, 2018 Odpowiedz

  With havin so much content and articles do you ever run into any problems of plagorism or copyright infringement? My site has a lot of exclusive content I’ve either written myself or outsourced but it seems a lot of it is popping it up all over the internet without my permission. Do you know any solutions to help protect against content from being stolen? I’d genuinely appreciate it.

 • 22
  Pets on Wrzesień 14, 2018 Odpowiedz

  We’re a group of volunteers and starting a new scheme in our community. Your web site offered us with valuable information to work on. You have done an impressive job and our whole community will be thankful to you.

 • 23
  Genesis Garcia on Wrzesień 14, 2018 Odpowiedz

  I will right away grab your rss as I can not find your e-mail subscription link or newsletter service. Do you have any? Please let me know so that I could subscribe. Thanks.

 • 24
  Caroll Kilton on Wrzesień 14, 2018 Odpowiedz

  Hey! Someone in my Myspace group shared this site with us so I came to check it out. I’m definitely enjoying the information. I’m bookmarking and will be tweeting this to my followers! Fantastic blog and fantastic design and style.

 • 25
  Willena Essner on Wrzesień 14, 2018 Odpowiedz

  Hello. excellent job. I did not imagine this. This is a splendid story. Thanks!

 • 26
  women's magazines on Wrzesień 14, 2018 Odpowiedz

  Attractive section of content. I just stumbled upon your blog and in accession capital to assert that I get actually enjoyed account your blog posts. Any way I will be subscribing to your feeds and even I achievement you access consistently fast.

 • 27
  Pearl Niemeyer on Wrzesień 14, 2018 Odpowiedz

  Thanks a bunch for sharing this with all folks you really know what you’re talking approximately! Bookmarked. Please also talk over with my website =). We will have a hyperlink exchange contract among us!

 • 28
  Best online dating on Wrzesień 13, 2018 Odpowiedz

  Are you sick and tired of being lonely? Why should you not have someone special in your life? Everyone deserves to find love. You can find that and a whole lot more at https://t.irtyc.com/avekqggwlc?aff_id=29696&offer_id=3785&bo=2753,2754,2755,2756 This is one of those sites where it’s super easy to hook up. You’ll meet all kinds of girls. Don’t sit on the couch and hang out online all night. Hook up with a chick and have yourself a little fun. Every guy deserves to have a gal in his life. What are you waiting on?! Connect with a cutie today and put a smile all over your face.

 • 29
  Jimmie Fristoe on Wrzesień 13, 2018 Odpowiedz

  I’m impressed, I need to say. Really rarely do I encounter a blog that’s each educative and entertaining, and let me tell you, you might have hit the nail on the head. Your concept is outstanding; the problem is one thing that not sufficient persons are speaking intelligently about. I am very pleased that I stumbled throughout this in my seek for one thing referring to this.

 • 30
  Sexy adult cams on Wrzesień 13, 2018 Odpowiedz

  There’s absolutely nothing more fun than adult cams. You can spend all day long talking to sexy babes. That’s why the internet was invented. This site is full of nothing but the hottest girls who love to take it off. Check out https://t.irtyc.com/9bh119pyww?aff_id=29696&offer_id=3664&nopop=1 and see for yourself. You’ll be amazed after just one visit. These girls are easy on the eyes and they know how to have a good time.

 • 31
  Career And Jobs on Wrzesień 13, 2018 Odpowiedz

  Enjoyed studying this, very good stuff, thanks . “Hereafter, in a better world than this, I shall desire more love and knowledge of you.” by William Shakespeare.

 • 32
  スーパーコピー on Wrzesień 13, 2018 Odpowiedz

  Hi, I do think this is a great website. I stumbledupon it 😉 I am going to come back once again since i have saved as a favorite it. Money and freedom is the best way to change, may you be rich and continue to help others.

 • 33

  Its such as you learn my mind! You seem to know so much about this, such as you wrote the book in it or something. I think that you just can do with a few percent to pressure the message house a bit, however other than that, that is great blog. An excellent read. I’ll definitely be back.

 • 34
  Women on Wrzesień 13, 2018 Odpowiedz

  Some truly wonderful content on this website , thanks for contribution.

 • 35
  sa on Wrzesień 12, 2018 Odpowiedz

  Woah this blog is wonderful i really like studying your articles. Keep up the good work! You understand, a lot of individuals are searching around for this info, you could aid them greatly.

 • 36
  hotclip on Wrzesień 12, 2018 Odpowiedz

  I dugg some of you post as I cogitated they were very beneficial very helpful

 • 37
  Business on Wrzesień 12, 2018 Odpowiedz

  Hi there, You have done an excellent job. I’ll certainly digg it and personally recommend to my friends. I am sure they will be benefited from this site.

 • 38
  AWS Advanced Networking on Wrzesień 12, 2018 Odpowiedz

  You ought to be a part of a contest for one of the highest
  quality blogs on the internet. I most certainly will highly
  recommend this website!

 • 39

  hi!,I really like your writing very much! proportion we keep up a correspondence extra approximately your post on AOL? I need a specialist in this area to solve my problem. Maybe that’s you! Taking a look forward to peer you.

 • 40
  Heyzo on Wrzesień 12, 2018 Odpowiedz

  Hey very cool website!! Man .. Beautiful .. Superb .. I will bookmark your blog and take the feeds additionally…I’m satisfied to find numerous useful information right here within the submit, we need develop more techniques on this regard, thank you for sharing.

 • 41
  Health on Wrzesień 12, 2018 Odpowiedz

  You can certainly see your enthusiasm within the work you write. The sector hopes for more passionate writers such as you who are not afraid to mention how they believe. All the time go after your heart. “We may pass violets looking for roses. We may pass contentment looking for victory.” by Bern Williams.

 • 42
  Vassil Bojkov on Wrzesień 12, 2018 Odpowiedz

  An interesting discussion is definitely worth comment.
  There’s no doubt that that you nwed to writre more on this issue,
  itt migght not be a taboo matter but generally people don’t speak about
  these topics. To the next! Cheers!!

 • 43
  buying a home on Wrzesień 12, 2018 Odpowiedz

  I think other web site proprietors should take this site as an model, very clean and great user friendly style and design, as well as the content. You’re an expert in this topic!

 • 44
  Firstclassplay on Wrzesień 12, 2018 Odpowiedz

  I regard something really special in this internet site.

 • 45
  Botox on Wrzesień 12, 2018 Odpowiedz

  敘述可治療黑眼圈的眼袋手術:內開法、眼袋脂肪下移下眼眶膜修復手術及 before and after 。

 • 46
  Ganar dinero on Wrzesień 11, 2018 Odpowiedz

  I do not know whether it’s juust mme or if perhaps everybody else experiencing issues with your site.
  It seems like some of the text within your content
  are running off the screen. Can somebody else please
  comment and let mme know if this is happening to them as well?
  This might bee a problem with my web browser
  because I’ve had this happen previously. Appreciate it

 • 47
  Home Improvement on Wrzesień 11, 2018 Odpowiedz

  Thanks for the sensible critique. Me and my neighbor were just preparing to do a little research about this. We got a grab a book from our area library but I think I learned more from this post. I am very glad to see such fantastic information being shared freely out there.

 • 48
  JAV on Wrzesień 11, 2018 Odpowiedz

  Merely wanna tell that this is handy , Thanks for taking your time to write this.

 • 49
  porno on Wrzesień 11, 2018 Odpowiedz

  I just updated my site with a new list. I hope you all are having a great week.

 • 50
  como ligar on Wrzesień 11, 2018 Odpowiedz

  It’s truly verdy complicated in this full of activity liife to listen news on Television, so
  I only use web for that purpose, and take the hottest information.

 • 51
  perder Peso on Wrzesień 11, 2018 Odpowiedz

  Hello, I enjoy reading all off your post. I like to write a little comment to support you.

 • 52
  Pets & Animal on Wrzesień 11, 2018 Odpowiedz

  Normally I don’t learn article on blogs, but I wish to say that this write-up very forced me to try and do so! Your writing taste has been amazed me. Thank you, very nice article.

 • 53
  Automotive on Wrzesień 11, 2018 Odpowiedz

  hello there and thank you for your information – I have certainly picked up something new from right here. I did however expertise a few technical issues using this site, as I experienced to reload the website many times previous to I could get it to load properly. I had been wondering if your hosting is OK? Not that I’m complaining, but sluggish loading instances times will often affect your placement in google and could damage your quality score if ads and marketing with Adwords. Well I’m adding this RSS to my e-mail and could look out for a lot more of your respective exciting content. Make sure you update this again very soon..

 • 54
  Free porn survey on Wrzesień 10, 2018 Odpowiedz

  Are you the type who loves porn? If so, then you need to take this free survey https://t.grtyo.com/atveuqd9hc?aff_id=29696&offer_id=2680&bo=2786,2787,2788,2789,2790 Answer each and every question and get a freebie afterwards. This is something that every porn lover needs to check out. You even get to see the world famous pornstar Dillion Harper. She’s showing plenty of cleavage and has a special message for you!

 • 55
  Pets & Animal on Wrzesień 10, 2018 Odpowiedz

  I really wanted to type a note to thank you for all of the precious items you are giving on this site. My incredibly long internet lookup has at the end been compensated with good quality strategies to share with my family. I ‘d express that we readers are very much lucky to exist in a really good community with so many marvellous professionals with beneficial techniques. I feel really happy to have discovered your entire web page and look forward to many more awesome minutes reading here. Thanks again for a lot of things.

 • 56
  Business & Finance on Wrzesień 10, 2018 Odpowiedz

  I get pleasure from, lead to I found exactly what I used to be having a look for. You’ve ended my 4 day lengthy hunt! God Bless you man. Have a great day. Bye

 • 57
  Health & Fitness on Wrzesień 10, 2018 Odpowiedz

  I was recommended this blog by my cousin. I am not sure whether this post is written by him as no one else know such detailed about my difficulty. You’re amazing! Thanks!

 • 58
  oral on Wrzesień 10, 2018 Odpowiedz

  It’s very simple to find out any topic on web as compared to textbooks, as I found this post at this website.

 • 59
  ClubWarp on Wrzesień 10, 2018 Odpowiedz

  I have been examinating out a few of your posts and it’s pretty clever stuff. I will make sure to bookmark your website.

 • 60
  okulda porno on Wrzesień 10, 2018 Odpowiedz

  Major thanks for the blog article.Really looking forward to read more. Really Great.

 • 61
  Scott Swatman on Wrzesień 10, 2018 Odpowiedz

  Hey there, You have done an excellent job. I will certainly digg it and in my opinion suggest to my friends. I am sure they will be benefited from this website.

 • 62
  kitchen flooring on Wrzesień 10, 2018 Odpowiedz

  Thank you so much for providing individuals with an extremely superb opportunity to read in detail from this website. It is usually very ideal and full of a lot of fun for me and my office mates to visit your blog more than three times every week to read the newest issues you have got. And indeed, we’re usually satisfied concerning the effective creative ideas you serve. Selected 4 areas in this article are indeed the simplest we’ve ever had.

 • 63
  FirstClassPlaY on Wrzesień 10, 2018 Odpowiedz

  Howdy! I just want to give an enormous thumbs up for the great info you may have right here on this post. I will be coming back to your weblog for extra soon.

 • 64
  Yvone Lawe on Wrzesień 9, 2018 Odpowiedz

  My brother suggested I might like this web site. He was entirely right. This post truly made my day. You cann’t imagine just how much time I had spent for this information! Thanks!

 • 65
  escort eskişehir on Wrzesień 9, 2018 Odpowiedz

  So glad to have found your work! This is exactly the story I was hoping for.

 • 66
  Lesbian Stepsisters on Wrzesień 9, 2018 Odpowiedz

  There’s nothing hotter in this entire world than seeing two girls make sweet love. Seeing a girl face deep in pussy is a dream come true. Dreams have a way of turning into reality at https://t.frtyt.com/ekuezzm5kw?aff_id=29696&offer_id=5407&nopop=1 This site is dedicated to stepsisters who love to lick and finger each other. You always knew stepsisters did this sort of thing with each other. You just never seen it with your own eyes until now!

 • 67
  estrategia Buenas on Wrzesień 9, 2018 Odpowiedz

  Do yoou have any video of that? I’d love to fnd out some additional information.

 • 68
  Julio Veld on Wrzesień 9, 2018 Odpowiedz

  If I take an entire article from WIKIA with informations, script especially and I post it on my site, translating the infos into my language, is this a problem? the scripts from WIKIA are copyrighted or smth or there is a way they could close my site?.

 • 69
  balihotelbookings.com on Wrzesień 8, 2018 Odpowiedz

  Excellent beat ! I wish to apprentice while you amend your website, how can i subscribe for a blog web site? The account helped me a acceptable deal. I had been tiny bit acquainted of this your broadcast provided bright clear concept

 • 70

  I’ve been surfing online more than three hours today, yet I never found any interesting article like yours. It is pretty worth enough for me. In my opinion, if all webmasters and bloggers made good content as you did, the web will be much more useful than ever before.

 • 71
  teaching career on Wrzesień 8, 2018 Odpowiedz

  I¡¦m no longer sure the place you are getting your information, however great topic. I needs to spend some time finding out much more or working out more. Thank you for fantastic info I used to be in search of this information for my mission.

 • 72
  SeeMyBeD on Wrzesień 8, 2018 Odpowiedz

  Greetings! Quick question that’s entirely off topic. Do you know how to make your site mobile friendly? My website looks weird when viewing from my apple iphone. I’m trying to find a theme or plugin that might be able to fix this issue. If you have any recommendations, please share. Thanks!

 • 73
  Richie Stayrook on Wrzesień 8, 2018 Odpowiedz

  Hurrah! Finally I got a weblog from where I be capable of really obtain valuable data regarding my study and knowledge.

 • 74
  Likehorny on Wrzesień 7, 2018 Odpowiedz

  Hello, i feel that i saw you visited my weblog so i got here to “return the prefer”.I am trying to in finding things to enhance my web site!I suppose its adequate to make use of a few of your ideas!!

 • 75
  como encontrar el amor on Wrzesień 7, 2018 Odpowiedz

  Somebody necessarily heelp to make seriously articles I might
  state. That is the first time I frequented our weeb page and up to now?
  I surprised with the research you maade to make this particular post extraordinary.
  Great activity!

 • 76
  paykasa on Wrzesień 7, 2018 Odpowiedz

  Paykasa, 16 haneli pin kodundan oluşan, daha önce çok yaygın olarak kullanılan bir ön ödemeli kart türüne benzeyen, içerisinde euro bakiyesi olan bir ön ödemeli sanal karttır. İçerisindeki bakiyeler özel olarak üretilemediği için standart kart bakiyeleri 10, 20, 50, 100, 150, 250 tek kart bakiyesi olarak satılmaktadırlar. Tek kullanımlık bir kart olan paykasa kart, kullanılan sitede kartın bakiyesini girmenize gerek kalmadan sadece 16 haneli tek kullanımlık koduyla işlem yapmanıza olanak sağlamaktadır.

 • 77
  Camellia Cieloha on Wrzesień 7, 2018 Odpowiedz

  It’s amazing to visit this website and reading the views of all mates regarding this article, while I am also eager of getting familiarity.

 • 78
  seemybed on Wrzesień 7, 2018 Odpowiedz

  It is best to participate in a contest for the most effective blogs on the web. I’ll recommend this website!

 • 79
  party dresses on Wrzesień 7, 2018 Odpowiedz

  of course like your web-site however you need to take a look at the spelling on several of your posts. A number of them are rife with spelling issues and I to find it very troublesome to inform the reality on the other hand I will definitely come again again.

 • 80
  wantclip on Wrzesień 6, 2018 Odpowiedz

  Hey, you used to write great, but the last several posts have been kinda boring… I miss your tremendous writings. Past few posts are just a bit out of track! come on!

 • 81
  lablue on Wrzesień 6, 2018 Odpowiedz

  Hey There. I foind your weblog the use of msn. This is a very neatly written article.
  I wikll make sure to bookmark it aand come back to read more of your helpful
  information. Thank you for thhe post. I wull certainly return.

 • 82
  wantclip on Wrzesień 6, 2018 Odpowiedz

  That is really fascinating, You’re an excessively professional blogger. I have joined your rss feed and look ahead to in the hunt for extra of your magnificent post. Additionally, I’ve shared your website in my social networks!

 • 83
  online dating on Wrzesień 6, 2018 Odpowiedz

  Great write-up, I¡¦m regular visitor of one¡¦s site, maintain up the excellent operate, and It is going to be a regular visitor for a long time.

 • 84
  wantclip on Wrzesień 6, 2018 Odpowiedz

  Have you ever considered writing an ebook or guest authoring on other blogs? I have a blog centered on the same topics you discuss and would really like to have you share some stories/information. I know my subscribers would enjoy your work. If you are even remotely interested, feel free to shoot me an email.

 • 85
  Chelsea Tröja on Wrzesień 5, 2018 Odpowiedz

  Its like you read my mind! You appear to grasp so much about this, such as you wrote the e book in it or something.

  I feel that you simply can do with a few percent to pressure the message home a
  bit, but other than that, this is great blog. A great read.
  I’ll definitely be back.

  Chelsea Tröja

 • 86
  arsenal drakt med trykk on Wrzesień 5, 2018 Odpowiedz

  These are in fact wonderful ideas in regarding blogging. You have touched some good things here.

  Any way keep up wrinting.

  arsenal drakt med trykk

 • 87
  ליווי ברשל\'\'ץ on Wrzesień 5, 2018 Odpowiedz

  Fantastic site. Plenty of useful information here.

  I am sending it to a few friends ans also sharing in delicious.
  And certainly, thank you on your sweat!

 • 88
  redporn on Wrzesień 5, 2018 Odpowiedz

  Really nice post. Thanks for sharing with us..

 • 89
  Juventus tröja on Wrzesień 5, 2018 Odpowiedz

  Wow, this post is nice, my younger sister is analyzing such things, so I am going to convey her.

  Juventus tröja

 • 90

  Hi there! This post couldn’t be written any better! Going through this
  article reminds me of my previous roommate! He always kept preaching about this.
  I’ll forward this article to him. Fairly certain he’ll have a good read.
  Thank you for sharing!

  Chelsea fodboldtrøje med tryk

 • 91
  Manchester City tröja 2018 on Wrzesień 5, 2018 Odpowiedz

  Excellent site you have got here.. It’s difficult to find quality writing like yours nowadays.
  I honestly appreciate people like you! Take care!!

  Manchester City tröja 2018

 • 92
  sex on Wrzesień 5, 2018 Odpowiedz

  I wanted to thank yyou for this wonderful
  read!! I definitely loved evbery bitt of it.

  I’ve got you bookmarked to check out new things you post…

 • 93
  internet marketing academy on Wrzesień 5, 2018 Odpowiedz

  I¡¦ve recently started a blog, the info you offer on this website has helped me greatly. Thanks for all of your time & work.

 • 94
  Frances Zadow gay cam on Wrzesień 5, 2018 Odpowiedz

  Good info! Interesting informations over this website. It’s pretty worth enough for me. In my view, if all website owners and bloggers made good content as you did, the net will be a lot more useful than ever before. I couldn’t resist commenting. I’ve spent 2 hours searching for such tips. I will also share it with some friends interested in it. I’ve just bookmarked this web. Done with the task done, I going to find some online sexy hot gay cams. Thanks!! Greetings from Los Angeles!

 • 95

  п»їГЂ bon chat bon rat. Le Bihorel

 • 96

  hello!,I really like your writing very so much! proportion we keep up a correspondence more about your post on AOL? I require an expert on this space to unravel my problem. May be that’s you! Taking a look ahead to see you.

 • 97
  free website audit on Wrzesień 3, 2018 Odpowiedz

  I wanted to compose a message so as to express gratitude to you for all of the magnificent tips and tricks you are writing here. My prolonged internet investigation has now been compensated with excellent know-how to go over with my family. I would repeat that most of us readers are undoubtedly fortunate to dwell in a fantastic site with very many marvellous individuals with great concepts. I feel pretty fortunate to have come across your entire website and look forward to really more entertaining minutes reading here. Thanks a lot again for everything.

 • 98
  homedesignventura.tk on Sierpień 31, 2018 Odpowiedz

  Unquestionably believe that which you said. Your favorite justification seemed to be on the web the simplest thing to be aware of. I say to you, I definitely get annoyed while people consider worries that they plainly do not know about. You managed to hit the nail upon the top and also defined out the whole thing without having side effect , people can take a signal. Will likely be back to get more. Thanks

 • 99
  homedesigntoledo.tk on Sierpień 31, 2018 Odpowiedz

  Good day very nice site!! Man .. Excellent .. Amazing .. I’ll bookmark your site and take the feeds additionally¡KI am glad to find a lot of useful info here in the put up, we need develop extra strategies in this regard, thank you for sharing. . . . . .

 • 100

  It’s perfect time to make some plans for the future and it is time to be happy. I have read this post and if I could I want to suggest you some interesting things or tips. Maybe you can write next articles referring to this article. I want to read more things about it!

 • 101

  As a Newbie, I am continuously exploring online for articles that can benefit me. Thank you

 • 102
  maglie calcio on Sierpień 30, 2018 Odpowiedz

  Thanks meant for delivering like awesome information.

 • 103
  maglie del calcio on Sierpień 30, 2018 Odpowiedz

  Passion the site– very individual pleasant and great deals to see!

 • 104
  Magliette Calcio Poco Prezzo on Sierpień 29, 2018 Odpowiedz

  Hiya, awesome internet site you’ve right now.

 • 105
  Maglie Calcio a poco prezzo on Sierpień 29, 2018 Odpowiedz

  I value the content on your web site. Thanks a bunch!

 • 106
  fodboldtrøjer børn on Sierpień 29, 2018 Odpowiedz

  obseqcpi fodboldtrojer born nlapmvjr maglie calcio a poco prezzo xoyjvehb billiga fotbollstrjor ifydlehb fotballdrakter barn
  uyektfar billiga fotbollstrjor zamcujgs maglie calcio rcilukpn fodboldtrojer born ztdrawnv billige fotballdrakter

 • 107
  fotballdrakter barn on Sierpień 29, 2018 Odpowiedz

  Many thanks, this website is extremely beneficial.

 • 108
  fotbollströjor barn on Sierpień 29, 2018 Odpowiedz

  You have superb info listed here.

 • 109
  fodboldtrøjer børn on Sierpień 28, 2018 Odpowiedz

  Wow because this is very helpful job! Congrats and keep it up.

 • 110
  billiga fotbollströjor on Sierpień 28, 2018 Odpowiedz

  You have got one of the better web-sites.

 • 111
  maglie calcio on Sierpień 28, 2018 Odpowiedz

  Thanks for offering these kinds of very good subject matter.

 • 112

  I’ve been having issues with my Windows hosting. It has set me back quite a bit while making the next list. This is the current list that I have. I should add another list in less than a week. I’ll let you all know when the next list is ready. Thank you for your patience.

 • 113
  fotballdrakter barn on Sierpień 28, 2018 Odpowiedz

  You’ve got superb thing these.

 • 114
  animal onesies india on Sierpień 27, 2018 Odpowiedz

  Write more, thats all I have to say. Literally, it seems as though you relied on the video to make your point. You obviously know what youre talking about, why waste your intelligence on just posting videos to your site when you could be giving us something enlightening to read?

 • 115
  Arsenal Trøjer on Sierpień 27, 2018 Odpowiedz

  say thanks to so much for your website it helps a great deal.

 • 116
  billiga fotbollströjor on Sierpień 27, 2018 Odpowiedz

  esrxgyzn fodboldtrojer born usvlezjw maglie del calcio rzpitxan billiga fotbollstrjor sxfvlnwu fotballdrakter
  wxknbgst maglie del calcio nmgsuzty fodboldtrojer born yhpgkldq billiga fotbollstrjor xnkasbdt
  fotballdrakter

 • 117
  Manchester City Drakt on Sierpień 27, 2018 Odpowiedz

  Thanks very beneficial. Will certainly share site with my good friends.

 • 118
  PSG Tröjor on Sierpień 27, 2018 Odpowiedz

  Superb internet site you’ve gotten here.

 • 119
  Maglia Napoli Poco Prezzo on Sierpień 27, 2018 Odpowiedz

  Hey there, nice internet site you’ve got presently.

 • 120

  well my friend made a blog and he won’t show me what his blog is until he finishes everything with it. So i was wondering if there was a way to find someones blogger with their email address. If anyone could show me how. thatd be great thanks!.

 • 121
  teacher college courses on Sierpień 26, 2018 Odpowiedz

  I wish to show my gratitude for your kindness in support of men and women who must have help on the area. Your real dedication to passing the solution across came to be exceedingly advantageous and have continually enabled some individuals much like me to get to their goals. Your personal valuable publication means this much a person like me and further more to my office workers. Warm regards; from everyone of us.

 • 122
  Liverpool Tröjor on Sierpień 25, 2018 Odpowiedz

  Hi, well put together websites you’ve at this time there.

 • 123
  Bayern Munchen Trøjer on Sierpień 25, 2018 Odpowiedz

  Nice site you have going here.

 • 124
  Maglia Italia Poco Prezzo on Sierpień 25, 2018 Odpowiedz

  With thanks for sharing your good web-site.

 • 125
  business marketing on Sierpień 25, 2018 Odpowiedz

  I have to express some appreciation to this writer just for rescuing me from such a trouble. Because of searching throughout the internet and meeting advice that were not helpful, I assumed my entire life was well over. Existing minus the solutions to the issues you have sorted out as a result of your main review is a crucial case, as well as the kind that might have badly affected my entire career if I hadn’t noticed the blog. Your main expertise and kindness in controlling all things was valuable. I am not sure what I would’ve done if I hadn’t encountered such a thing like this. I can at this time relish my future. Thanks so much for the reliable and sensible guide. I won’t hesitate to recommend your web page to any individual who should receive counselling on this problem.

 • 126
  Chelsea Drakt on Sierpień 25, 2018 Odpowiedz

  Really needed to express I’m grateful that i stumbled onto your internet page!|

 • 127

  Hi there, I found your blog via Google while looking for a related topic, your website came up, it seems great. I’ve bookmarked it in my google bookmarks.

 • 128
  homedesigntacoma.tk on Sierpień 24, 2018 Odpowiedz

  you’re really a good webmaster. The web site loading velocity is incredible. It sort of feels that you are doing any distinctive trick. Moreover, The contents are masterwork. you’ve performed a magnificent process in this topic!

 • 129
  homedesignstamford.tk on Sierpień 24, 2018 Odpowiedz

  I truly appreciate this post. I¡¦ve been looking everywhere for this! Thank goodness I found it on Bing. You have made my day! Thanks again

 • 130

  I was just searching for this info for a while. After six hours of continuous Googleing, at last I got it in your site. I wonder what’s the lack of Google strategy that do not rank this kind of informative websites in top of the list. Usually the top websites are full of garbage.

 • 131
  homedesignraleigh.tk on Sierpień 23, 2018 Odpowiedz

  Fantastic goods from you, man. I have understand your stuff previous to and you’re just too fantastic. I really like what you have acquired here, really like what you’re stating and the way in which you say it. You make it enjoyable and you still care for to keep it sensible. I can’t wait to read far more from you. This is actually a tremendous site.

 • 132

  I simply desired to thank you so much all over again. I’m not certain the things I would’ve made to happen without the entire creative ideas shown by you concerning this problem. It actually was an absolute challenging circumstance for me personally, nevertheless witnessing the skilled fashion you resolved the issue took me to jump with happiness. I am just happier for this help and thus pray you know what an amazing job your are providing educating many others using a web site. I am certain you’ve never encountered any of us.

 • 133

  Hello there, I discovered your site by the use of Google even as looking for a similar matter, your web site got here up, it seems great. I’ve bookmarked it in my google bookmarks.

 • 134
  homedesignsandiego.tk on Sierpień 23, 2018 Odpowiedz

  I think other website proprietors should take this web site as an model, very clean and fantastic user genial style and design, let alone the content. You’re an expert in this topic!

 • 135

  It’s perfect time to make some plans for the future and it is time to be happy. I have read this post and if I could I wish to suggest you few interesting things or tips. Maybe you could write next articles referring to this article. I desire to read even more things about it!

 • 136
  Faytech High Brightness on Sierpień 19, 2018 Odpowiedz

  Faytech North America is a touch screen Manufacturer of both monitors and pcs. They specialize in the design, development, manufacturing and marketing of Capacitive touch screen, Resistive touch screen, Industrial touch screen, IP65 touch screen, touchscreen monitors and integrated touchscreen PCs. Contact them at http://www.faytech.us, 121 Varick Street, New York, NY 10013, +1 646 205 3214

 • 137

  MetroClick specializes in building completely interactive products like Photo Booth for rental or sale, Touch Screen Kiosks, Large Touch Screen Displays , Monitors, Digital Signages and experiences. With our own hardware production facility and in-house software development teams, we are able to achieve the highest level of customization and versatility for Photo Booths, Touch Screen Kiosks, Touch Screen Monitors and Digital Signage. Visit MetroClick at http://www.metroclick.com/ or , 121 Varick St, New York, NY 10013, +1 646-843-0888

 • 138
  Business & Finance on Sierpień 18, 2018 Odpowiedz

  whoah this weblog is magnificent i like reading your posts. Stay up the great work! You realize, lots of persons are hunting around for this information, you can aid them greatly.

 • 139

  What is the best way to start a photography website?

 • 140

  Good post and right to the point. I am not sure if this is really the best place to ask but do you guys have any thoughts on where to employ some professional writers? Thx 🙂

 • 141
  John Deere Technical Manuals on Sierpień 16, 2018 Odpowiedz

  It is always so nice and also packed with amusement for me and my office acquaintances to visit your site at the very least thrice weekly to read through the newest guidance you have.

 • 142

  I just wanted to let you all know that I added a new list. It has taken me awhile to let everyone know due to server issues. Everything should be back on track now.

 • 143
  viagra on Sierpień 15, 2018 Odpowiedz

  How do i put the blog comment approval on my myspace to approve blog comments before posting them?

 • 144
  Valrie Delekta on Sierpień 10, 2018 Odpowiedz

  i have wondershare video converter ultimate for mac , the registration number on the the application doesn’t match the registration number that i bought for my retirement community. It looks like a pirated copy the support email is a false email address. the registration number is grayed out we bought this software for 2-5 people paid 118 dollars can’t even get support. every DVD we burn has looped. Can’t believe they sent me a pirated one. i tried to uninstall the bad copy so i can download a new copy.

 • 145
  use this link on Sierpień 5, 2018 Odpowiedz

  I simply want to say I am new to blogs and actually enjoyed this web blog. Almost certainly I’m going to bookmark your site . You surely have really good articles. With thanks for sharing with us your web-site.

 • 146
  Sara Kaldahl on Lipiec 17, 2018 Odpowiedz

  Great information. Lucky me I came across your website by chance (stumbleupon). I’ve bookmarked it for later!|

 • 147
  Shantay Lezon on Lipiec 16, 2018 Odpowiedz

  Greetings! Very useful advice in this particular article! It is the little changes that produce the biggest changes. Many thanks for sharing!|

 • 148
  Chet Levier on Czerwiec 18, 2018 Odpowiedz

  I blog frequently and I truly appreciate your information. The article has truly peaked my interest. I’m going to take a note of your blog and keep checking for new details about once per week. I opted in for your Feed as well.|

 • 149
  Domingo Wetherbee on Czerwiec 17, 2018 Odpowiedz

  What’s Happening i am new to this, I stumbled upon this I have found It absolutely helpful and it has aided me out loads. I’m hoping to contribute & help different users like its aided me. Great job.|

 • 150
  Altha Brickett on Czerwiec 16, 2018 Odpowiedz

  Hi, I do think this is a great blog. I stumbledupon it 😉 I may come back once again since I book-marked it. Money and freedom is the best way to change, may you be rich and continue to help other people.|

 • 151
  Mellisa Juaire on Czerwiec 15, 2018 Odpowiedz

  Hello there! This post couldn’t be written any better! Reading this post reminds me of my old room mate! He always kept talking about this. I will forward this article to him. Fairly certain he will have a good read. Many thanks for sharing!|

 • 152
  Moon Wengreen on Czerwiec 15, 2018 Odpowiedz

  Pretty nice post. I just stumbled upon your weblog and wanted to say that I’ve truly enjoyed surfing around your blog posts. After all I will be subscribing to your rss feed and I hope you write again soon!|

 • 153
  Albert Wetzell on Czerwiec 15, 2018 Odpowiedz

  Wonderful website you have here but I was curious about if you knew of any user discussion forums that cover the same topics talked about here? I’d really like to be a part of group where I can get responses from other experienced people that share the same interest. If you have any suggestions, please let me know. Thanks!|

 • 154
  Karol Morrales on Czerwiec 14, 2018 Odpowiedz

  Yes! Finally someone writes about keyword1.|

 • 155
  Parker Mapps on Czerwiec 14, 2018 Odpowiedz

  This piece of writing presents clear idea for the new users of blogging, that actually how to do blogging.|

 • 156
  Nada Foell on Czerwiec 14, 2018 Odpowiedz

  Hello, I enjoy reading through your article. I like to write a little comment to support you.|

 • 157
  Alina Curnutt on Czerwiec 14, 2018 Odpowiedz

  This article presents clear idea in support of the new users of blogging, that genuinely how to do running a blog.|

 • 158
  Franchesca Blackington on Czerwiec 14, 2018 Odpowiedz

  With havin so much content do you ever run into any problems of plagorism or copyright infringement? My website has a lot of exclusive content I’ve either created myself or outsourced but it looks like a lot of it is popping it up all over the internet without my authorization. Do you know any techniques to help protect against content from being stolen? I’d certainly appreciate it.|

 • 159
  Ted Kemppainen on Czerwiec 13, 2018 Odpowiedz

  Aw, this was a very good post. Spending some time and actual effort to make a top notch article… but what can I say… I hesitate a whole lot and don’t manage to get anything done.|

 • 160
  Gloria Tammen on Czerwiec 13, 2018 Odpowiedz

  Does your blog have a contact page? I’m having a tough time locating it but, I’d like to shoot you an email. I’ve got some recommendations for your blog you might be interested in hearing. Either way, great blog and I look forward to seeing it grow over time.|

 • 161
  Kristen Chaskey on Czerwiec 13, 2018 Odpowiedz

  Thanks for finally talking about > blog_title < Loved it!|

 • 162
  Monte Lamarche on Czerwiec 12, 2018 Odpowiedz

  I every time used to read piece of writing in news papers but now as I am a user of net so from now I am using net for articles or reviews, thanks to web.|

 • 163
  Cecila Tempelton on Czerwiec 12, 2018 Odpowiedz

  Good day! I just would like to give you a big thumbs up for the great info you’ve got here on this post. I will be returning to your web site for more soon.|

 • 164
  Jerald Didonatis on Czerwiec 12, 2018 Odpowiedz

  What’s up, yes this paragraph is really fastidious and I have learned lot of things from it regarding blogging. thanks.|

 • 165
  Adella Hougen on Czerwiec 12, 2018 Odpowiedz

  Its not my first time to go to see this web page, i am visiting this site dailly and obtain good data from here every day.|

 • 166
  Salome Stencil on Czerwiec 12, 2018 Odpowiedz

  My partner and I stumbled over here from a different web address and thought I might check things out. I like what I see so i am just following you. Look forward to looking into your web page yet again.|

 • 167
  Dorian Kash on Czerwiec 11, 2018 Odpowiedz

  After looking into a few of the blog posts on your web page, I seriously like your way of blogging. I saved it to my bookmark website list and will be checking back soon. Please check out my web site too and let me know your opinion.|

 • 168
  Karyn Secord on Czerwiec 11, 2018 Odpowiedz

  you are really a excellent webmaster. The web site loading velocity is amazing. It seems that you are doing any distinctive trick. Furthermore, The contents are masterpiece. you have performed a great process in this matter!|

 • 169
  Luanna Airhart on Czerwiec 11, 2018 Odpowiedz

  Nice post. I learn something new and challenging on blogs I stumbleupon on a daily basis. It’s always exciting to read through articles from other authors and use something from their sites. |

 • 170
  Troy Lawis on Czerwiec 10, 2018 Odpowiedz

  I do not even know how I ended up here, but I thought this post was great. I do not know who you are but certainly you’re going to a famous blogger if you aren’t already 😉 Cheers!|

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.