Kto w Polsce biega?

Ostatnio wpadła mi do głowy pewna refleksja. To, że w ostatnich latach mamy w naszym kraju istny boom i szał biegowy nie ulega wątpliwości. Obserwujemy istny wysyp biegających. Nie ma praktycznie miejsc, gdzie nie spotyka się osób tuptających. W parkach, na ulicach, na bocznych dróżkach, polnych ścieżkach, a nawet głównych ulicach i chodnikach zawsze gdzieś ktoś biega. Jednak są grupy społeczne, które szczególnie są narażone na zarażenie bieganiem, jak i z pewnością takie zawody.

Jak podaje strona twojezdrowie.rmf24.pl z listopada zeszłego roku:

„ “W Polsce moda na bieganie jest zdominowana przez przedstawicieli klasy średniej. Kobiety biegają głównie dla zdrowia, dla mężczyzn częściej ważna jest rywalizacja” – podkreśla dr Jakub Ryszard Stempień z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. “W modzie na bieganie odbijają się pewne ogólne zjawiska obserwowane w skali całego społeczeństwa” – dodaje współautor książki “Moda na bieganie – zapiski socjologiczne”. To pierwsza tego typu publikacja, zajmująca się fenomenem biegania… Jakub Stempień przypomina, że badania CBOS pokazują, że aż 18 proc. Polaków uprawia ten sport i jest to już trzecia pod względem popularności – po jeździe na rowerze i pływaniu – “dyscyplina rekreacji ruchowej”.

W Narodowym Spisie Biegaczy z 2014 r. ( zdjęcie prowadzące wpis ukazuje wyniki spisu) wzięło udział ponad 60 tys. osób). Co roku w Polsce organizowanych jest ponad 3 tys. imprez biegowych na różnych dystansach, otwartych dla amatorów. W niektórych uczestniczy po kilkanaście tysięcy osób.

W Zakładzie Socjologii UM w Łodzi w latach 2013-2016 przeprowadzono badania ankietowe wśród uczestników łódzkiego maratonu. Zdaniem Jakuba Stempnia bardzo ciekawy wniosek wynikający z badań dotyczy dysproporcji płciowych. Choć Narodowy Spis Biegaczy pokazał, że kobiety stanowią ok. 40 proc. populacji biegaczy, to wśród startujących w zawodach stanowią tylko ok. 1/4 do maksymalnie 1/3 uczestników. Można powiedzieć, że dla mężczyzn możliwość sprawdzenia siebie w konfrontacji z takim długim dystansem, czasem także maratońskim, jest szczególnie atrakcyjna, a dla kobiet nie. One wybierają bieganie ze względów głównie zdrowotnych. W ankietach podkreślają, że biegają dla zrzucenia wagi i – co w moim pojęciu jest niepokojące – to bieganie jest efektem wyboru negatywnego. To znaczy, że wybierają tę dyscyplinę rekreacji ruchowej, bo jest łatwo dostępna – wyjaśnia dr Stempień. Jego zdaniem, kobiety często zajęte obowiązkami domowymi, rodzinnymi i zawodowymi są w stanie wygospodarować relatywnie mało czasu na treningi decydują się na bieganie, a nie na basen, rower czy inne formy rekreacji, które byłyby bardziej czasochłonne.

Zdaniem socjologa, populacja biegaczy nie jest reprezentatywna dla całego społeczeństwa, bo jeżeli weźmie się pod uwagę strukturę wykształcenia czy sytuację materialną, to przeciętny biegacz różni się od przeciętnego Kowalskiego. Z badań wynika, że około 70 proc. biegaczy legitymuje się dyplomem wyższej uczelni i mniej więcej tyle samo deklaruje zadowolenie z własnej sytuacji materialnej. Analogiczne dane dla całego społeczeństwa są znacznie gorsze. Możemy więc powiedzieć, że polska moda na bieganie jest zdominowana przez przedstawicieli klasy średniej, przez socjologów nazywanych białymi kołnierzykami. I to jest odbicie też trendów obserwowanych na Zachodzie- zaznacza. Myślę, że Biegi Pamięci, które wpisują się jakoś w politykę historyczną, biegi Żołnierzy Wyklętych, to jest taka polska specyfika – dodaje współautor książki “Moda na bieganie – zapiski socjologiczne”.

Zmianom w czasie tzw. kariery biegowej ulegają motywacje Polaków. Początkowo są to motywacje czysto zdrowotne – zaczynamy biegać, bo troszczymy się o swoje ciało, martwimy się, że nie żyjemy zdrowo, chcemy zrzucić kilka kilogramów.

Ale w toku kariery biegowej wydaje się, że ta motywacja sportowa bardzo silnie zaczyna się rysować, zwłaszcza u mężczyzn. Startują oni przeciętnie w ośmiu imprezach rocznie. Panie – tylko w mniej więcej pięciu-sześciu zawodach w roku. ( do tego wrócę jutro – dopisek biegacza amatora)Niemniej jednak ta motywacja sportowa pojawia się także u amatorów, którzy ścigają się sami ze sobą, chcą pokonać dystans, poprawić własna życiówkę- ocenia badacz. Jak dodaje, bieganie to bardzo ciekawe zjawisko socjologiczne. Z jednej strony jest w tej modzie to co spontaniczne i społeczne – kluby biegacza, gdzie ludzie zakładają stowarzyszenia i cieszą się swoim towarzystwem i swoją pasją. Ale z drugiej strony mamy to, co rynkowe i co można nazwać procesem komercjalizacji tej mody. Właściwie biegacz ubrany w stare dresy, stare buty do biegania, to żaden biegacz. Z naszych łódzkich badań wynika, że uprawiający ten rodzaj aktywności przeznaczają rocznie ok. 1000 zł na strój, ekwipunek i start w zawodach- opowiada socjolog.

Z badań wynika, że “tanie bieganie” polegające na tym, że można uprawiać ten sport “bez gadżetów” jest mitem. “Jest rodzaj rynkowej presji i społecznego przyzwolenia na przeznaczanie nawet znacznych kwot na bieganie- podkreśla dr Stempień.

Muszę przyznać, że wyniki badań są zgodne z nie tylko myślę moimi spostrzeżeniami i dlatego by nie wyważać otwartych drzwi postanowiłem wrzucić w całości tekst, który znalazłem w sieci. Jak mam być szczery, mam jedną tutaj wątpliwość. Opracowujący raport oparli się na wynikach badania z 2014, a tutaj mamy rok 2018. Warto by było określić jak przedstawia się dynamika spadku lub wzrostu liczby biegajacych w ostatnich latach w badanych grupach. Jednak do tego wrócę po paru głębszych… przemyśleaniach na dłuższej niz zwykle trasie. No i jest jest jeszcze jeden, myślę że ważny temat do poruszenia. Napisano, że w badaniu wzięło udział 60 tysięcy osób. Myślę, że osób które biegają sobie dla przyjemności, bez dopisywania się do kasty biegającej, ot tak dla siebie samych jest dużo więcej. Tylko, że oni nie mają potrzeby startów w biegach, przynależności i innych takich detali zawartych w piramidzie potrzeb Maslowa. Dla nich bieganie nie jest potrzebą duszy, tylko zwykłą przyjemnością bez głębszych korzeni. I to wcale nie znaczy, że Oni sa biegajacymi gorszego sortu. Oni mają inne biegowe potrzeby. I to jest w tym wszystkim najpiekniejsze. Nie wiemy ilu naprawdę jest biegających w naszym kraju. I myślę, ze dobrze pozostać w tym radosnym stanie nieświadomości.


107
Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
Chelsea tr?ja
Gość

I enjoy this website – its so usefull and helpfull.

maglie del calcio
Gość

You’ve got one of the greatest web pages.

老人斑
Gość

介紹肌膚保養系列中的唇部保養産品。

黑頭粉刺
Gość

高效改善女性荷爾蒙失衡造成的顯眼色斑,由肌底透現白皙光芒,同時拉提緊緻美肌。

Chelsea Fotballdrakt
Gość

I value the data on your web site. Thank you so much!

Barcelona tröja 2018
Gość

Pretty instructive, looking forward to returning.

maglie calcio bambino
Gość

Really wished to say I am just thrilled I came onto your web site.|

matt graham survivalist
Gość

Merely wanna admit that this is very helpful, Thanks for taking your time to write this.

Maglie Calcio a poco prezzo
Gość

You’re a very helpful site; could not make it without ya!

maglie calcio
Gość

Basically wanted to point out I am grateful I happened upon your internet page!|

fotballdrakter barn
Gość

Thanks pertaining to offering these wonderful post.

fodboldtrøjer
Gość

Truly informative looking forth to visiting again.

nuove maglie calcio
Gość

Wow cuz this is excellent work! Congrats and keep it up.

fotbollströjor
Gość

Thanks, this site is really beneficial.

billige fotballdrakter
Gość

Thanks, this website is very helpful.

maglie calcio
Gość

Love the website– very individual friendly and lots to see!

fodboldtrøjer
Gość

Incredibly user pleasant website. Astounding info offered on couple of clicks.

billiga fotbollströjor
Gość

Thank you for sharing your neat internet site.

Chelsea Trøjer
Gość

Wow this is a invaluable websites.

Schalke 04 Tröjor
Gość

I value the information on your web sites. Thank you.

Maglia AC Milan Poco Prezzo
Gość

You have got fantastic knowlwdge at this point.

Napoli Drakt
Gość

Passion the website– very individual friendly and whole lots to see!

激光陰道收緊療程
Gość

當蛋白線埋入皮膚後,皮下組織會將蛋白線視為異物,啟動異物反應,因此刺激膠原蛋白生長,且可促進新陳代謝,更新老化肌膚,所以客戶在術後也會發覺膚質變得較透亮白皙。膠原蛋白提拉線像一個“磁力線”一樣,將埋入處附近的肌肉和脂肪固定在原處,不會往下墜,其後會吸引皮下組織往蛋白線集中部位移動,就會逐漸產生提拉的緊實效果。也被用於填充美容的微整形,蛋白線材就好比蓋房子的鋼骨支架,先埋入皮膚當作基底結構,然後再注入好比水泥的玻尿酸或自體脂肪,因為有吸附力不易擴散,就可穩定固定住填充物,讓立體支撐力效果更好。

Atletico Madrid Drakt
Gość

Your stuff is extremely interesting.

Monaco Tröjor
Gość

You’re an extremely valuable website; couldn’t make it without ya!

Barcelona Trøjer
Gość

Nice Web-site, Maintain the wonderful work. Thank you!|

分段
Gość

9合1升級保護,提升全面防護!!! 相比之前四合一的疫苗只能預防四種hpv病毒,70的相關癌症。 九合一可以預防9種hpv病毒,可預防高達90以上的子宮頸癌、外陰癌、陰道癌和肛門癌及癌前病變等。 HPV9合1子宮頸癌疫苗 Gardasil 功效 100 預防高危致癌的 HPV 16、18、31、33、45、52 及 58 型號 (可減低 90 患子宮頸癌、、90-95 肛門癌、85-90 外陰癌、80-85 陰道癌及相關癌前病變的風險) 100 減低引致生殖器官濕疣 (俗稱「椰菜花」) 的 HPV 6、11 型的感染 (可減低超過 90 患生殖器官濕疣的風險) 男性方面,能減低患上肛門癌、生殖器官濕疣 (俗稱「椰菜花」) 及傳播 HPV 病毒的風險 注射位置紅腫及痛、輕微發燒和頭痛,至今未有嚴重副作用記錄

Maglia Napoli Poco Prezzo
Gość

Hiya, very good web site you have got there.

trackback

air jordan ii 2 black infrared 23 cement available

air jordan 1 mid philadelphia 76ersElite Nike Mens San Francisco 49ers 38 Jarryd Hayne Black Alternate 2015 NFL Nike Game Jersey Mens Nike San Francisco 49ers 16 Joe MontanaAsh Nigel Bradham Backer Jersey Nike 53 Philadelphia Eagles Pullover Hoodie NFL…

stephen curry 5
Gość

I simply needed to thank you very much once again. I do not know the things that I would’ve undertaken in the absence of these secrets discussed by you over this situation. It has been a very terrifying concern for me, however , taking a look at a new well-written style you treated that forced me to jump with joy. I’m just grateful for your information as well as have high hopes you know what a great job you were getting into instructing many people with the aid of your websites. Most likely you haven’t come across all of us.

yeezy boost 350
Gość

Thanks so much for giving everyone such a brilliant opportunity to read critical reviews from this blog. It really is very cool and also stuffed with a good time for me personally and my office co-workers to search your web site nearly three times in one week to learn the latest secrets you have got. And indeed, I’m usually motivated considering the extraordinary techniques you give. Certain 1 areas on this page are certainly the most effective we’ve had.

michael kors outlet store
Gość

I needed to draft you one little bit of observation to finally give thanks as before for the awesome tricks you’ve documented on this page. It has been extremely generous with you to make extensively all many of us could have marketed as an e book in order to make some bucks for their own end, even more so since you could have done it if you decided. Those principles as well worked to be the good way to understand that some people have the same keenness really like mine to understand somewhat more pertaining to this condition. I am… Czytaj więcej »

ultra boost
Gość

Thank you so much for providing individuals with an extremely breathtaking opportunity to check tips from this web site. It can be very kind and also jam-packed with a great time for me personally and my office fellow workers to search your website particularly thrice in 7 days to read through the new tips you have. Not to mention, we’re usually motivated considering the astonishing knowledge served by you. Certain 3 facts in this posting are easily the best we have all ever had.

off white jordan 1
Gość

I simply wished to say thanks yet again. I do not know the things I could possibly have accomplished without these concepts shown by you relating to this subject matter. It had become a real fearsome setting for me, nevertheless seeing your skilled tactic you managed that made me to cry for gladness. I’m just happier for this support as well as pray you comprehend what a powerful job that you’re accomplishing educating some other people using your webpage. I’m certain you’ve never encountered all of us.

nmd uk
Gość

My spouse and i were so thrilled Chris could finish off his basic research using the ideas he discovered from your blog. It’s not at all simplistic to simply possibly be giving for free guidance which usually some others may have been making money from. We really know we have got the website owner to be grateful to because of that. The specific illustrations you have made, the easy blog menu, the relationships your site give support to foster – it’s many awesome, and it is aiding our son and the family reckon that the situation is satisfying, which is… Czytaj więcej »

nike cortez
Gość

My wife and i ended up being really fulfilled Chris could carry out his research from the precious recommendations he grabbed out of the blog. It is now and again perplexing just to happen to be giving out instructions that many some others might have been selling. And we also do know we have the writer to appreciate because of that. The most important illustrations you’ve made, the straightforward website menu, the friendships your site help to promote – it’s all spectacular, and it’s aiding our son in addition to the family understand the concept is amusing, and that is… Czytaj więcej »

lebron shoes
Gość

I needed to put you the little word just to say thanks a lot again for all the gorgeous information you have documented here. It was strangely generous with you to grant extensively just what most people might have made available as an ebook to help make some dough on their own, primarily since you might have done it in the event you decided. The smart ideas likewise served as a fantastic way to understand that the rest have a similar desire like my own to find out a good deal more when considering this problem. I’m certain there are… Czytaj więcej »

off white clothing
Gość

I must express some appreciation to this writer just for bailing me out of such a difficulty. Just after browsing throughout the the web and obtaining ways which were not powerful, I was thinking my life was over. Living without the approaches to the problems you’ve sorted out as a result of the write-up is a critical case, and those that could have adversely damaged my career if I had not come across your web blog. Your personal capability and kindness in handling a lot of things was useful. I don’t know what I would’ve done if I hadn’t encountered… Czytaj więcej »

yeezy boost 350
Gość

Thank you so much for providing individuals with an extremely wonderful opportunity to check tips from here. It really is very useful and also jam-packed with a lot of fun for me personally and my office mates to search your site particularly thrice every week to study the newest issues you have. And lastly, I am actually impressed with all the surprising tricks served by you. Some 1 facts in this posting are unquestionably the most suitable we have all had.

air force 1
Gość

I simply had to appreciate you once more. I am not sure the things I might have made to happen without these creative concepts documented by you concerning such a situation. It had become a scary dilemma in my position, but coming across the expert mode you managed it made me to leap with delight. Now i’m grateful for the advice and believe you really know what a powerful job you happen to be getting into instructing people today by way of a web site. I am sure you have never encountered all of us.

Aurora Jenniges
Gość

I’m still learning from you, while I’m trying to reach my goals. I definitely liked reading everything that is posted on your website.Keep the stories coming. I enjoyed it!

adidas ultra boost 3.0
Gość

I have to show my respect for your generosity in support of men who absolutely need help on this particular area of interest. Your real commitment to getting the message all through had been surprisingly advantageous and has in every case helped professionals much like me to attain their dreams. This valuable key points can mean much to me and further more to my office colleagues. With thanks; from everyone of us.

zvodretiluret
Gość

I was studying some of your articles on this site and I believe this site is very informative ! Keep on putting up.

vans outlet
Gość

I must voice my passion for your kindness supporting people that absolutely need help with this one area. Your real commitment to passing the message all over has been rather informative and has constantly permitted employees much like me to arrive at their endeavors. Your invaluable information signifies a great deal a person like me and far more to my mates. Warm regards; from each one of us.

adidas store
Gość

I have to express appreciation to you for rescuing me from this challenge. As a result of checking throughout the world wide web and seeing solutions which were not helpful, I thought my life was done. Being alive devoid of the strategies to the problems you’ve solved by means of your guideline is a serious case, and the kind which could have in a negative way damaged my entire career if I hadn’t encountered your site. Your good knowledge and kindness in playing with all the details was useful. I am not sure what I would have done if I… Czytaj więcej »

michael kors
Gość

Thank you a lot for giving everyone an extraordinarily brilliant opportunity to read critical reviews from this site. It’s always very fantastic and stuffed with fun for me personally and my office co-workers to search your site at least thrice per week to find out the fresh secrets you have got. Of course, I am also always amazed with the special ideas served by you. Certain 3 points on this page are surely the most suitable we have all had.

yeezy boost 350 v2
Gość

I’m writing to make you understand what a perfect encounter my friend’s child found studying your web page. She discovered numerous things, most notably what it is like to possess an ideal giving heart to get a number of people clearly fully grasp certain tortuous subject matter. You undoubtedly exceeded people’s expectations. Thanks for rendering such necessary, safe, revealing and in addition fun tips about that topic to Tanya.

ray ban aviator sunglasses
Gość

I precisely wished to thank you very much once more. I am not sure the things that I might have created without the type of concepts shown by you regarding this concern. Completely was an absolute hard crisis in my circumstances, however , considering a expert manner you dealt with the issue forced me to cry with happiness. I am happy for your service and even trust you recognize what a great job you happen to be providing instructing other individuals through your blog. I am sure you’ve never come across any of us.

iniki
Gość

A lot of thanks for your own hard work on this site. Betty takes pleasure in working on internet research and it’s easy to understand why. My partner and i learn all regarding the lively manner you convey priceless tips and hints on this web site and therefore invigorate contribution from the others on the area of interest then our favorite child is without a doubt learning a lot. Take advantage of the remaining portion of the year. You’re performing a superb job.

ysl
Gość

Thanks for each of your work on this website. My mom really likes conducting research and it’s really obvious why. A number of us notice all regarding the compelling medium you convey worthwhile guidelines by means of your website and in addition recommend participation from website visitors on the subject matter so our favorite girl is in fact discovering a great deal. Take pleasure in the rest of the year. You are conducting a wonderful job.