Biegowy weekend pełen zadumy

Na początku informacja, która została zamieszczona stronie parkrun Polska, oraz zapewne we wszystkich 59 lokalizacjach w naszym kraju:

W ostatnią niedzielę dotknęła nas niewyobrażalna tragedia, która pozostaje i pozostanie niezrozumiała i bardzo bolesna dla nas wszystkich. Nasza inicjatywa ma na celu zbliżać́ do siebie ludzi. Dlatego też, uznając że powinniśmy być w tym trudnym czasie razem i wspólnie wyrazić solidarność ze wszystkimi, których ta tragedia dotknęła, zdecydowaliśmy się zorganizować nasze spotkania celem uczczenia pamięci tragicznie zmarłego Prezydenta Miasta Gdańska.Jako społeczność chcemy zamanifestować niezgodę na to, co wydarzyło się w Gdańsku, jak również niezgodę na wszelkie przejawy nienawiści, pogardy i przemocy wobec drugiego człowieka. Nasze spotkania chcielibyśmy zorganizować w ciszy i zadumie, o które prosimy wszystkich uczestników, którzy wezmą udział w sobotnich edycjach parkrun. Prosimy o sprawdzenie szczegółowych informacji na temat najbliższej edycji parkrun w Waszej lokalizacji na stronach internetowych lokalizacji i profilach społecznościowych.

Myślę, że w tym przypadku nie ma chyba znaczenia, kto jaką ma orientację polityczną, ani bliżej czyjej wizji poszukiwania winnych tego strasznego wydarzenia. Myślę, że wszyscy powinniśmy przybyć w pełnym skupieniu, oraz chęci wyrażenia sprzeciwu przeciw zbrodni, niezależnie czy politycznej, czy każdej innej. Chcemy żyć w kraju, gdzie nie powinniśmy obawiać, czy ktoś nas nagle i niespodziewanie nożem potraktuje. Chcemy bezpieczeństwa narodowego i wszelkim formom poszukiwania nożem i zbrodnią „sławy” chcemy głośno i donośnie mówić „ nie”. Dlatego nawet Ci, którzy na co dzień nie czują parkrun „bluesa” myślę, że w ten wyjątkowy, pełen zadumy weekend zechcą zjawić się w najbliższej parkrun lokalizacji byśmy uczcili wspólnie pamięć Prezydenta Pawła Adamowicza.

No i pytanie, na które wielu boi się szukać odpowiedzi. Kto jest naprawdę winny tej zbrodni. Kto wcisnął nóż do ręki słabemu psychicznie człowiekowi. Ja już pisałem, co o tym myślę i sporo znajomych bardzo negatywnie się do moich opinii odniosło. Dlatego na koniec chciałbym przytoczyć wypowiedź pisarza Pawła Huelle: znajomego tragicznie zamordowanego Prezydenta:

Uważam, że w ostatnich miesiącach przed śmiercią Paweł był zaszczuwany. Wystarczy prześledzić, co pisały i co pokazywały prorządowe media. Używano wobec niego języka nienawiści, judzono i obrzucano go błotem. Paweł stał się ofiarą właśnie takiego języka. W takiej sytuacji zawsze może się znaleźć wariat, który weźmie do ręki nóż i zaatakuje tak zohydzanego człowieka. W tym sensie współodpowiedzialna za jego śmierć jest polska prawica. To był celowy mord na polityku. A zatem to zabójstwo polityczne. Musimy się przeciwstawić językowi nienawiści. To ostatni moment.

I myślę, że z refleksją nad tymi słowami powinniśmy w sobotę do wybranej lokalizacji parkrun przybyć.


14
Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
Maciek
Gość
Maciek

King i Andrzej mają całkowitą rację. Rodzina prosiła o nieupolitycznianie tej zbrodni, a Ty jak nakręcony wydajesz wyroki i powtarzasz je w każdym wpisie. Może lepiej pisz na blogu tylko o bieganiu bo pisząc o polityce zdecydowanie nie potrafisz zachować bezstronności.

king
Gość
king

Bardzo stronnicze podejście. Obrzucanie się błotem jest po obu stronach sceny politycznej. Gdyby ów człowiek, który zamordował prezydenta poszedł siedzieć za władzy PIS, a teraz sfrustrowany opuścił więzienie i zadźgał polityka wspomnianej partii, to pewnie głosy po stronie PO byłby w typie “jednego pisiora mniej”. Patrzę na to wszystko i rzygać mi się już chce tymi wiecznymi pretensjami jednych i drugich. Rodzina prosi o spokój nad trumną, to weź człowieku złóż ręce i pomódl się, a jak nie wierzysz, to zachowaj spokój. Teraz pod określenie “język nienawiści” wygodnie każdy wrzuca wszystko, co się nie mieści z jego własnymi poglądami. Kiedyś… Czytaj więcej »

Andrzej
Gość
Andrzej

I właśnie dlatego unikam wszystkich spotkań “w zadumie”, palenia lampek, telebimów i tak dalej. Komunikat ze strony parkrunu jest stonowany i jasny. Ty oczywiście już znalazłeś winnych. I nakręcamy ten syf. Właśnie dlatego unikam tych spotkań, bo boję się, że ktoś zacznie gadać bzdury i ja mu odpowiem. Po co kolejna napierdalanka? Na pogrzebie zresztą. Szambo jest zarówno w TVP (Wiadomości jestem w stanie wytrzymać przez jakieś 5 minut) jak i w mediach opozycyjnych (Wyborcza, Newsweek, Sok z Buraka). TVN robi propagandę trochę bardziej profesjonalnie ale to też jest dziennikarstwo na zlecenie. Uważam, że politycy i dziennikarze ze wszystkich obozów… Czytaj więcej »