Jak zimą do tup-baku zatankujesz, tak w sezonie pobiegniesz

No i tak chyłkiem, boczkiem a nadbiegł nam już środkowy miesiąc zimy. Znaczy to, że jesteśmy w jej samym środku. W tym roku mroźna Pani różnie poszczególne dziedziny naszego kraju nawiedza. O ile u nas w Wielkopolsce na razie (tfu odpukać) łaskawym okiem spogląda, to są regiony, gdzie mamy ponoć zimę jakiej jeszcze w tym wieku nie było.

U nas owszem są dni mroźne, zdarzy się, że śnieżek spadnie, ale ogólnie pogoda jest na granicy zimy, późnej jesieni i wczesnej wiosny. Trudno napisać, byśmy się z tego powodu martwili. Natomiast faktem jest, że mimo iż zima nie jest aż tak strasznie zimowa, to mimo wszystko jest zimno, ponuro i nie do końca chce się z własnej i nieprzymuszonej woli na dwór wychodzić, by sobie pobiegać. Jest spora grupa osób biegających, które na czas zimowy odkłada sprzęt tuptający do szafy czekając na wiosnę. Jednak chyba mimo wszystko większa jest grupa, która jednak w tym czasie decyduje się na normalne treningi. Ba, dla sporej grupy osób tuptających jest to czas na taki specjalny trening budujący naszą biegową moc. To jest czas na urozmaicanie treningu różnymi interwałami, podbiegami i innym elementami wspomagającymi naszą wytrzymałość i szybkość. Sposoby i metody na biegowy trening zimowy można znaleźć w wielu specjalistycznych źródłach, więc tylko kilka wspomnę. I tak polska biega podaje: http://polskabiega.sport.pl/polskabiega/1,105609,17096859,Bieganie_zima__Wielka_forme_buduj_zima.html .

Mamy tutaj zaproponowane trzy formy treningu dla początkujących, średnio oraz poważnie zaawansowanych, więc praktycznie każda osoba znajdzie dla siebie optymalny rodzaj treningu budujący naszą biegową moc.

Trochę inaczej proponuje portal runners-world https://www.runners-world.pl/trening/Byle-do-wiosny-Plan-treningowy-biegacza-na-zime,5040,3

Tutaj mamy propozycję na trzy treningi w tygodniu w okresie półtora miesiąca. Muszę przyznać, że nawet trochę mnie kusi, by spróbować tę formę treningu. Musze to przemyśleć.

No i na koniec propozycje mikrocykli treningowych ze strony bieganie.pl https://bieganie.pl/?cat=2&id=1577&show=1

Co prawda mamy tutaj podzielone to na grudzień i styczeń, ale myślę, że jeżeli ktoś to zamieni na luty i marzec, to zbytnio nie straci. To sa tylko trzy propozycje, ale w sieci propozycji na trening zimowy można znaleźć wiele. Wystarczy tylko odpowiednią frazę do wyszukiwarki wpisać i można trenować, że hohohoho… albo i jeszcze więcej. Muszę przyznać, że sam stosuję teraz trochę inna formę treningu, niż przez cały rok, ale różni się ona od tych tutaj zaproponowanych. Ale może którąś wybiorę? Z drugiej strony ja zawsze musze po mojemu. Jak to się mówi: pożyjemy, pobiegamy, zobaczymy. Jedno jest pewne. Jak teraz do mojego tup baku zatankuje, tak przez cały sezon pojadę..znaczy się pobiegnę. Podsumowując, to jest czas, by optymalną mieszankę paliwową do tup baku nalać.


3
Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
Maciek
Gość
Maciek

A ja byłem przekonany że zimą charakterystyczne są długie spokojne wybiegania, a nie interwały 🙂