BMI a normalna i idealna waga ciała

Dla wszystkich osób, które decydują się na walkę ze swoimi kilogramami bardzo duże znaczenie ma obliczanie i ustawianie swojej obecnej i planowanej wagi wg różnych wskaźników. I tak najpopularniejszym takim wskaźnikiem jest oczywiście BMI czyli wskaźnik masy ciała. Jak podpowiada nam nieodłączna w takich sytuacjach ciocia Wiki: Wskaźnik masy ciała[1] (ang. body mass index, BMI), także wskaźnik Queteleta II – współczynnik powstały przez podzielenie masy ciała podanej w kilogramach przez kwadrat wysokości podanej w metrach[2]. Klasyfikacja (zakres wartości) wskaźnika BMI została opracowana wyłącznie dla dorosłych[3] i nie może być stosowana u dzieci. Dla oceny prawidłowego rozwoju dziecka wykorzystuje się siatki centylowe, które powinny być dostosowane dla danej populacji. Do obliczania BMI mamy wiele kalkulatorów w sieci. Ja ostatnio skorzystałem z

http://oblicz-bmi.pl/

Otrzymany wynik mieści się w jednym z czterech głównych przedziałów:

  • <18,5  – niedowaga
  • 18,5 – 24,9 – waga prawidłowa
  • 25 – 29,9 – nadwaga
  • > 30 – otyłość

Ja obecnie ważę ciut poniżej 78 kg przy 178 cm wzrostu, co oznacza, że mam BMI na poziomie 24.6 co oznacza górną granicę normy. Ale jednak normy. Cel do którego dążę, czyli 72 kilogramów będzie mnie lokował ma poziomie 22,7 więc takie środkowe stany idealnego BMI przy moim wzroście i wadze.

Ciekawie się to ma idealnej wagi ciała kalkulatora Lorenza. Tutaj pokazuje mi się, że moja idealna waga to 71 kilogramów.

http://zdrowie.gazeta.pl/Zdrowie/0,101822,7834294.html

Oznacza to, że jednak nie będę dążył do planowanych wcześniej 72 a właśnie 71 kg.

Co prawda wg trzeciego znalezionego kalkulatora wg Broca

http://www.diety.gazeta.pl/index.php/mid/6/fid/22/kalkulatory/odchudzanie/act/broc

moja normalna waga to poziom poniżej 71 kilogramów, ale to już są tak małe różnice, że nie będę się nad tym rozwodził. Jak dotrę do 71 to powiem ok. Brakuje mi jeszcze około 7 kilogramów czyli realnie 4 do 6 miesięcy powinienem do celu dotrzeć. Będzie to oznaczało 24 kilogramy mnie w całej obecnej kampanii. I jest to cel na przyszły biegowy sezon.

0 0 vote
Article Rating

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments