Na początek drobne wprowadzenie. Kiedy uczęszczałem do szkoły podstawowej, a potem do ogólniaka ( miało to kiedyś miejsce), to za naszych czasów sprawdzanie naszych wiadomości przyjmowało dwie formy: pierwsze to było pytanie ustane przy tablicy na zasadzie na kogo belfer swoim ołówkiem w dzienniku trafi, ten ma przerypane. Drugą formą było sprawdzanie pisemne wiadomości na zasadzie dostawaliśmy pytania i mieliśmy w formie pisemne złożonymi zdaniami naszą wiedzę udokumentować. Podobnie było na maturze pisemnej czy z języka polskiego czy z historii, bo akurat z tych przedmiotów pisałem. Na egzaminie pisemny mieliśmy po 4 pytania, z których musieliśmy wybrać jedno i rozpisywać że hohoho, albo i jeszcze dłużej. Nie mniej musieliśmy umiejętnością tworzenia złożonych zdań i układać je w pewną logiczną kombinację popisać.

Obecnie czasy się zmieniły i zamiast szerokiej wiedzy opisowej młodzież musi bardziej popisać się bardziej logiczną wiedzą połączoną ze niemałym szczęściem. Nie muszą się rzucać na formy opisowe, ale otrzymują testy wyboru gdzie oprócz wiedzy duże znaczenie ma także szczęście. Powiedzmy sobie szczerze: nawet nie znając odpowiedzi, to po logicznej analizie połączonej właśnie ze szczęściem na właściwą odpowiedź można trafić. Ostatnio wpadł mi przed oczy taki tekst, który podobno pisała młodzież na lekcji religii 3 klasy jednego z liceów ogólnokształcących w naszym kraju. Czy prawdziwy nie mam pojęcia, ale z pewnością intrygujący. Kto wie może żart, może nie prawdziwe, ale trudno dla jaj takie pytania wymyślić:

1.6 grudnia wspominamy

a) św Mikołaja

b) emisję pierwszego odcinka Mody na Sukces

c) imieniny księdza proboszcza

2.Kim był św Mikołaj

a) kominiarzem

b)saneczkarzem

c) biskupem

3. Co wieszamy na choince:

a) bombki

b) bieliznę

c) obrazy

4.Z czym chodzimy na roraty

a)z sympatią pod rękę

b)lampionem

c)palmą

5. Aby zasiąść do wigilijnego stołu oczekujemy

a) filmu Kevin sam w domu

b) aż zgłodniejemy

c) na pierwszą gwiazdkę

6.Co kładziemy pod obrusem na stole wigilijnym

a) sianko

b)skarpetki

c) czego nie zjemy

7. Co przynosi św Mikołaj

a)wirusa ebole

b)coca colę

c) prezenty

8.Jaka postać nie znajduje się w szopce betlejemskiej

a) Maryja

b) Putin

c) Pan Jezus

9.Co śpiewamy w czasie Bożego Narodzenia

a)piosenki biesiadne

b)Gangam style

c)kolędy

10. Czym dzielimy się przy wigilijnym stole:

a)przebytymi chorobami

b)opłatkiem

c) ocenami z świadectwa

Myślę, że taki test ma w sobie dużo uroku i wielu z nasz szkolnych dinozaurów chciałoby taki test popełnić. Ale prawo do tego ma tylko obecna młodzież.