Ostatnio na stronie www.dailyburn.com wpadł mi przed oczy tekst o najciekawszych półmaratonach świata, które w zeszłym roku miały miejsce na naszym globie. Jeżeli ktoś tego tekstu nie dojrzał wrzucam w całości jego tłumaczenie. Myślę, że warto się zapoznać. I żeby było jasne: nie są to największe, tylko najciekawsze w odczuciu autorów opracowania

1.Półmaraton Nocy Polarnej

Lokalizacja: Tromso, Norwegia data: 7 stycznia 2017 r.
Dodaj w przyszłym roku ten bieg do swojej tablicy ogłoszeń “MUST GO NOW”. Tromso, położone nad okręgiem polarnym, stało się głównym celem dla biegaczy, aby zobaczyć zorzę polarną. Chociaż wyścig rozpocznie się po południu, będzie miał czarny kolor. Wyspa doświadcza 24 godzin ciemności o tej porze roku (stąd nazwa trasy). Zamiast słońca pojawi się księżyc wschodzący – a jeśli masz szczęście, zorza polarna (zorza polarna). A jeśli to nie wystarczy, trasa jest oświetlona płonącymi pochodniami, które cię poprowadzą. Możesz nawet zobaczyć renifery lub psie zaprzęgi śnieżne.

2.Półmaraton Bermudzki

Lokalizacja: Hamilton, Bermudy Data: 15 stycznia 2017 r.
Jeśli szukasz biegowej jazdy bez trzymanki, półmaraton bermudzki to świetna propozycja. Biegacze poczują prawdziwą atmosferę wyspy, gdy złapią zmieniające się turkusowe odcienie oceanu, różowawy piasek i pastelowe domki i budynki na trasie. Możliwości biegowe obejmują: Front Street Mile, 10K, półmaraton lub pełny maraton. Jeśli wykonasz wszystkie trzy główne wyścigi w ciągu trzech dni (10 000, półmaraton i maraton), ukończysz Wyzwanie Trójkąta Bermudzkiego i otrzymasz specjalny medal!

3.Półmaraton Kilimandżaro

Lokalizacja: Moshi, Tanzania data: 26 lutego 2017 r.
W Tanzanii pokonasz dwa cele w jednym: dotrzesz do najwyższej góry w Afryce i pobiegniesz. Czego więcej można chcieć? Mimo, że będziesz biegał na dużej wysokości (2000 do 3000 stóp), trasa jest w większości płaska … i biegnie przez farmy i plantacje bananów i kawy. Zaczynając od stadionu Moshi, udasz się w kierunku miasta, a następnie udasz się w górę do Mweka, a następnie zawrócisz na stadion, gdzie czekają na ciebie lokalne zespoły i świąteczne tłumy.

4.Półmaraton w Jerozolimie

Lokalizacja: Jerozolima, Izrael Data: 13 marca 2017 r.
Nie ma bardziej świętego miejsca do biegania niż to. Zbierają się tutaj biegający z różnych części świata i różnych wyznań. Bieg ten, to zwiedzanie historycznych miejsc kultu religijnego, takich jak Mount Scopus, David’s Tower i Haas Promenade. Pagórkowaty teren i zbocza wzdłuż trasy zapewniają panoramiczny widok na miasto. Pamiętaj, aby zarezerwować sobie czas podczas wieczoru poprzedzającego start. Wszyscy uczestnicy są zaproszeni na bezpłatną kolację z makaronem, gdzie spotkasz innych biegaczy i skorzystasz z kulturalnej rozrywki. Taka nasza pasta party.

5. Półmaraton Tahiti-Moorea

Lokalizacja: Plaża Temae, Moorea Data: 25 marca 2017
Biały piasek Plaża Temae na wyspie Moorea to miejsce, w którym rozpoczynasz wyścig, który rozpoczyna się w 5 rano. Orgowie gwarantują, że wcześna pobudka , aby pokonać upał i obserwować wschód słońca. nad turkusowymi wodami jest tego warta. Przez cały czas będziemy się bawili miejscowymi tańcami zakorzenionymi w kulturze Polinezji Francuskiej. Tropikalny, luksusowy krajobraz sprawi, że pobyt i start przejdzie szybko i spełni twoje najskrytsze marzenia o wyspie.

6. Półmaratonu Wielkiego Muru

Lokalizacja: prowincja Tianjin, Chiny Data: 20 maja 2017 r.
Znany jako jeden z największych cudów świata, Wielki Mur został wzniony podczas panowania ponad 20 chińskich dynastii. Obejmująca 13 170,69 mil i 15 prowincji i regionów. Półmaraton jest zaledwie ułamkiem całej ściany. Start zaczyna się na placu Yin i Yang w twierdzy sekcji Huanyaguang. Będziemy przemierzać asfaltowe drogi, brudne ścieżki, żwirowe ścieżki, nie mówiąc już o poszarpanych schodach ściany. Jednak pierwsi zawodnicy mogą chcieć usiąść na tym. Trasa cechuje się znacznymi wspinaczkami i stromymi zjazdami, w tym niesławnym “Koziołkiem”, który ma 2296 stóp wysokości. Ale jeśli przbiegniesz, przebijając się przez historyczną stronę, zdobędziesz status ninja ( ? w Chinach ninja – dopisek biegacza amatora), a kibice z okolicznych wiosek i pól będą się wspomagać i pozdrawiać..

7. Półmaraton La Champenoise

Lokalizacja: Dolina Szampanii, Francja Data: 20 maja 2017
Nie trzeba mówić dwa razy: Region winiarski Szampania znany jest z produkcji najlepszych win musujących na świecie . Całkiem możliwe, że jest to najcieplejszy wyścig ze wszystkich połówek. Tutaj możesz wypić trochę szampana na każdym stanowisku, aby utrzymując wysoki poziom alkoholu we krwi. Podczas całego biegu będzie nas uderzał w oczy widok zielonych pastwisk połączony z zapierającymi dech w piersiach widokami na francuską wieś. Do tego słuchasz lokalnych muzyków grających na ich własnych, osobistych sercach i podziwiasz wielu zawodników i widzów w pełnym stroju (Marie Antoinette, pokojówki z piwem i Sponge Bob Square Pants, patrzymy na ciebie!) Wystarczy pomyśleć o wszystkich bagietkach, macarons i frytkach czekających na ciebie na mecie. Jeść, pić i biegać do woli ( dpisek biegacza amatora)

8. Półmaratonu na Półwysep Napa-to-Sonoma

Lokalizacja: Winiarnia Cuvaison Carneros w Sonoma, Kalifornia Data: 16 lipca, 2017 r. Czy kiedykolwiek chciałeś, abyś jako dzieciak mógł biegać po ogrodzie? Rozważ to dorosłą wersję tego, położoną w Napa Valley, największym na świecie tajnym ogrodzie. Hale staczających się wzgórz winnic są znane z produkcji najlepszych ręcznych butelek Chardonnay i Pinot Noir. Tuż przed linią startową będziesz wspinać się na Wzgórze Butt Burner (nazwa mówi wszystko: bierz pupę ! w troki). Następnie popłyniesz do oznaczenia wina Los Carneros, które znajduje się na północ od zatoki San Pablo. Uczucie to odurzenie, gdy biegniesz przez bujne bloki zieleni i mijasz lokalne farmy pełne koni, krów, świń, owiec i kóz, prowadząc cię do mety. Twoja ostateczna nagroda:po wyścigu libacja prosto z kraju wina, gdzie tuptałeś.

9. Sea-Halfeze Half-Marathon

Lokalizacja: Vancouver, Kanada Data: 12 sierpnia 2017
Weekend pełen bieganiny, muzyki i powitań słońca? Zarejestruj się! Ta sponsorowana przez Lululemona rasa jest jedną wielką imprezą wellness. Impreza rozpoczyna się od wystawy, na której biegacze mogą zapinać włosy w warkocze lub przycięte brody, zakładać tymczasowe tatuaże, relaksować się w ogrodzie medytacyjnym i bawić się zestawami do aromaterapii. Dzień wyścigów jest tak samo nieoczekiwany, z biegaczami leczonymi godzinną sesją jogi, aby pomóc wyrwać nerwy. Czy wspominaliśmy, że uczestnicy otrzymują również zniżki na aktywne ubrania od Lululemona? Och, Kanada, nadchodzimy!

10. Półmaraton Petra Desert

Lokalizacja: Petra, Jordania Data: 26 sierpnia 2017
Nie ma lepszego miejsca, aby poczuć się jak Indiana Jones niż starożytne miasto Petra. Jak archeolog, przemierzasz skaliste labirynty i zakurzone szlaki, odkrywasz starożytne groby i jaskinie. Linia startu znajduje się na ulicy Elewacji, gdzie zobaczysz rząd wspaniałych grobowców Nabatejskich. Kręte drogi prowadzą do wąwozu rzeki Siq al-Barid, natomiast osoby biegnące w pełnym maratonie okrążają wzgórze Al Musirh. Zapnij pasy, aby wspinać się po górskich grzbietach. Kurs jest prawdziwym sprawdzianem wytrzymałości i zwinności dla każdej odległości, ale cudowne widoki sprawią, że będzie to jedna wielka przygoda.

11. Półmaraton międzynarodowy Patagonian

Lokalizacja: Ultima Esperanza, Chile Data: 9 września 2017
Nie będzie piękniejszego szlaku niż w Parku Narodowym Torres del Paine, miejscu półmaratonu, w którym odbywa się must-race w Patagonii. Od turkusowych jezior po ośnieżone szczyty Andów i dziewiczych lasów, Torres del Paine ma jedne z najbardziej zapierających dech w piersiach widoków i niepowtarzalnych krajobrazów . … . Dobrą wiadomością jest to, że wyścig odbywa się w cieplejszych miesiącach, więc nie musisz się martwić śnieżnym lub mroźnym terenem.

12. Półmaraton Maui

Lokalizacja: Kaanapali, Hawaii Data: 15 października 2017
Jako druga co do wielkości wyspa Hawajów, Maui słynie z malowniczych dolin i 80 pięknych plaż. I nie ma lepszego sposobu na zobaczenie wyspy niż bieganie wzdłuż zapierającej dech w piersiach linii brzegowej. Linia startu i mety znajduje się na Kaanapali Beach, gdzie jest krystalicznie czysta niebieska woda i biały piasek. Trasa zabierze Cię do miasta Lahaina, historycznej wioski wielorybniczej i hot spot dla galerii, sklepów i restauracji. Możesz nawet dostrzec wieloryba, jeśli wystarczająco długo wpatrujesz się w wodę!

13. Drugi pół-maraton

Lokalizacja: Moab, Utah Data: 15 października 2017
Jeśli masz przyjaciela, będziesz mógł go zarejestrować go do wspólnego biegu. Druga połowa, która wspiera ekologiczne inicjatywy, które pomagają zachować wspaniały krajobraz Moabu. Wyścig rozpoczyna się od mostu Dewey nad rzeką Kolorado, a kurs przedstawia śmiałe, pomarańczowe tło gór La Sal. (Poważnie, uśmiechnij się do kamery – to może być twoje najbardziej epickie zdjęcie wyścigowe!) Pierwsze siedem mil sprawi, że będziesz przebiegać przez łagodne zbocza (na wysokości, pamiętaj). Więc będziesz chciał mieć dużo w zbiorniku na mile, które są strome i długie. Poświęcisz czas na ostatnią milę: szybki zjazd do ośrodka wypoczynkowego w Sorrel River Ranch, gdzie duchy biegną wysoko, słuchając melodii na żywo, lokalnego piwa i znajomych twarzy. Jeśli prowadzisz wyścig od dziesiątego roku z rzędu, będziesz mógł dołączyć do Ten Year Club,

14. Vegas Rock ‘N’ Roll Half

Lokalizacja: Las Vegas, Nevada Data: 12 listopada 2017
To prawdopodobnie jedyny raz, kiedy słynny Las Vegas Strip jest całkowicie zamknięty. Jedenaście mil (trzeba sobie pomnożyć ile to kilometrów) wyścigu odbywa się na Las Vegas Boulevard, gdzie można zanurzyć się w migających światłach Sin City i wybuchowej muzyce. Mówiąc o tym, wszyscy uczestnicy maratonu i półmaratonu zostaną potraktowani na darmowy koncert przed wyścigiem z udziałem największych Gwiazd, w tym Mackelmore, Snoop Dogg i Kid Rock. Podczas biegu DJ-e będą się kręcić, aby zapewnić dodatkową motywację milę za milą. Jeśli obawiasz się suchego pustynnego upału, wyścig rozpocznie się o godzinie 18, kiedy temperatury są chłodniejsze. Finał jest w The Mirage, wraz z uroczystym koncertem i rabatami do klubów nocnych, restauracji i pokazów. Tak na marginesie u nas w Poznaniu DJ-e są na każdym półmaratonie czy maratonie.

15. Półmaraton reggae

Lokalizacja: Negril, Jamajka Data: 2 grudnia 2017
Nie ma bardziej relaksującego miejsca do biegania półmaratonu niż na jamajskiej wyspie Negril. Ta karaibska przygoda zabierze Cię na stosunkowo płaską trasę, która okrąży wyspę, biegnąc równolegle do słynnej 7-Mile Beach. Ustawione wzdłuż trasy lokalne zespoły grające autentyczne melodie reggae, gwarantują, że nie ma lepszego sposobu, aby zapomnieć o kilometrach. Tylko drobny problem: wyścig zaczyna się wcześnie (dokładnie o 5:15!). Obiecujemy jednak, że warto będzie biegać o wschodzie słońca i popływać w wodzie na orzeźwiającej plaży po przekroczeniu linii mety. Poza tym jest mnóstwo rozrywki, jedzenia i picia, Do tego będziesz ucztować na darmowej kolacji z makaronem poprzedniej nocy i popijając wodę kokosową prosto ze źródła po wyścigu? Brzmi całkiem nieźle.

Jak widać sa biegi, które dają więcej niż samo bieganie. Na pierwsze sześć z listy już w tym roku się nie zapiszemy, ale w przyszłym…