A dzisiaj chwila dla sponsora. Od jutra wracam do normalnego pisania:

W Polsce i za granicą można wziąć udział w wydarzeniach biegowych na różnych dystansach i w ten sposób sprawdzić swoje możliwości. Ty również chciałbyś choć raz pobiec z innymi miłośnikami tej dyscypliny sportu i zdobyć nowe doświadczenie? Dowiedz się więcej o podstawowych rodzajach biegów, sprawdź długości i zacznij trenować!

Podział biegów w zależności od długości

Pierwszy, podstawowy podział biegów to ten w zależności od dystansu, który uczestnik ma do pokonania. Ogólnie można wyróżnić trzy grupy: biegi krótkodystansowe, biegi średniodystansowe i biegi długodystansowe. Do każdej z tych trzech grup należą biegi na kilku odległościach.

Treningi sprinterskie – dla kogo i w jakim celu są wykorzystywane

Są to biegi na krótkich dystansach, a ich głównym celem jest doskonalenie techniki biegu oraz utrzymywanie najwyższej prędkości tuż po rozpoczęciu aktywności. Wykorzystywane są jako jeden z typów treningów przez osoby ćwiczące crossfit, sporty zespołowe, a także miłośników siłowni. Sprinty zakładają pracę na układzie nerwowym, liczy się szybkość ruchu, dopracowanie techniki biegu oraz późniejszej regeneracji. Mimo niewielkich dystansów nie są to biegi dla początkujących, a raczej dla osób o wysokiej ogólnej sprawności fizycznej. Zarówno rodzaj, jak i stopień intensywności danej aktywności, która była wykonywana przed biegiem sprinterskim, ma bardzo istotne znaczenie. Miłośnikami sprintów są zarówno osoby nastawione na bicie rekordów, jak i amatorzy, którzy w ten sposób chcą poprawić sprawność i popracować nad rzeźbą ciała.

Biegi na 5 i 10 km, czyli najpopularniejsze dystanse biegowe osób początkujących

Zazwyczaj osoby, które do tej pory nie brały jeszcze udziału w wydarzeniach sportowych, decydują się na udział w biegu na długości 5 km. Przede wszystkim dlatego, że bieg na takim dystansie nie wymaga długich, żmudnych przygotowań, a więc większość osób może go ukończyć bez problemu. Dla osób, które trenują już od dawna, taki dystans może stanowić jeden z elementów przygotowania do osiągania lepszych rezultatów podczas biegów na dłuższych dystansach w przyszłości.

Dużą popularnością cieszy się także bieg na 10 km. Udział w wydarzeniach na takim dystansie biorą zarówno amatorzy, jak i wytrawni biegacze w celach rekreacyjnych. Bieg na 10 km cieszy się większym uznaniem niż bieg na 5 km. Do jego przebycia również nie potrzeba długich przygotowań. Biegi na tym dystansie są często organizowane w różnych miejscowościach w kraju i przy okazji wielu różnych wydarzeń.

Półmaraton, maraton i ultramaraton, czyli biegi dla wytrwałych

Ze względu na dystans są to biegi dedykowane osobom, które trenują na poważnie, ale też chcą poznać swoje możliwości. Na początek odpowiedzmy sobie na pytanie, o jaki dystans chodzi? Wyjaśnienie znajduje się na poniższej grafice.

Półmaraton, ze względu na ponad dwa razy dłuższą odległość do przemierzenia w stosunku do biegu na 10 km jest dużym wyzwaniem dla amatorów. Często mówi się o tym biegu jako o formie przygotowania do maratonu. Ze względu na to, że jest to duży wysiłek dla organizmu, to wymaga odpowiedniego wytrenowania organizmu, ale też wzmocnienia go odpowiednią dietą.

Maraton to prestiżowy bieg dedykowany doświadczonym biegaczom. Poprzedzany jest wielomiesięcznymi przygotowaniami. Dla sportowca przygotowującego się do maratonu bardzo ważna jest także dieta. Biegacze przed wydarzeniem ćwiczą taktykę, dopasują tempo biegu do siebie, a także dopracowują metody postępowania w krytycznym momencie i poznają dokładnie trasę, którą przyjdzie im przemierzyć. Aby ukończyć bieg, zawodnik musi dobrze poznać swój organizm i mieć dużo silnej woli.

Więcej informacji na ten przygotowań do maratonu można przeczytać w artykule: Jak przygotować się do maratonu

Ultramaraton to bieg, który wiąże się z jeszcze większym zaangażowaniem niż maraton i mowa tu o wysiłku zarówno fizycznym, jak i psychicznym. Mianem ultramaratonu określa się bieg na dystansie powyżej 42,195 km, wyróżnia się kilka dystansów: 50 km, 100 km, 100 mil, a także biegi trwające określony czas: 6 h, 12 h, 24 h, 48 h. Ze względu na to, że jest to ogromny wysiłek dla organizmu, to zawodnik musi trenować nie tylko fizycznie, ale też mentalnie i wzmacniać swoją odporność na ból.

Stylizacje biegowe dla niej i dla niego

W sklepie marki 4F dostępne są różne elementy odzieży dla aktywnych kobiet i mężczyzn. Wśród nich są też odzież i obuwie dla biegaczy. Najlepszej jakości materiały i odpowiednie wsparcie technologiczne odzieży poprawiają komfort biegu i pozwalają osiągać coraz lepsze efekty.

Dla niej: Top do biegania damski oraz spodenki do biegania damskie

Dla niego: Koszulka do biegania męska oraz spodenki do biegania męskie

Wśród nich są elementy odzieży na różne warunki pogodowe, zarówno w stonowanych, jak i w intensywnych kolorach, dzięki czemu każda kobieta i każdy mężczyzna może wybrać wariant odpowiadający jej preferencjom. Ubrania są lekkie, przewiewne i jednocześnie modne, gdyż zaprojektowane w nawiązaniu do aktualnych trendów w modzie. Chronią przed nieprzyjemnym uczuciem potu na plecach oraz bolesnymi otarciami na skórze.

Wybór elementów odzieży jest bardzo duży. Warto go sprawdzić na stronie: https://4f.com.pl/dyscypliny/bieganie.html

Czas zacząć biegać

Nie od dziś wiadomo, że jogging przynosi liczne korzyści dla zdrowia, dlatego warto zainteresować się tą dziedziną sportu. Oprócz odzieży i obuwia można nabyć także specjalne akcesoria do biegania, które pozwalają mierzyć wyniki i sprawiają, że trening staje się wygodniejszy. Biegać można od zaraz, więc warto już dziś zacząć zarówno dla swojego zdrowia, jak i dla satysfakcji z osiąganych wyników.